0

مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی

دسته بندی ها : مقالات 23 دی 1398 ولی بختیاری 629 بازدید
مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی

 

 

 

 

 

 

مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی

در ماه گذشته که برای کاری به یکی از میادین رفته بودم، در آنجا با تعدادی از بازنشستگان روبرو گردیدم که جهت بالابردن حقوق خود توسط دولت، گردهمائی تشکیل داده بودند. به میان این عزیزان رفتم و سعی نمودم که با آنان وارد مذاکره شده و کمی با آنها مصاحبه نمایم و دلائل اینکه آنها نباید منتظر دیگران برای تغییر در زندگی خود باشند، را مطرح می نمودم، اما مثل اینکه، آنان یا نمی خواستند حرفهای من را بشنوند، یا نمی توانستند، در هر صورت، به محض اینکه کمی در بحث، می ماندند، فوری صحنه را ترک میکردند و حاضر به ادامه مصاحبه نبودند.

در آنجا به این فکر نمودم که چرا بعضی از این عزیزان، در مقابل نکات مثبت یادآوری شده، چنین مقاومتی از خود نشان میدهند.

 

مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی چیست؟

مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی

مقاومت به معنی ایستادگی، پافشاری، استقامت و پایداری و این در دوران بازنشستگی برابر است با اینکه چشم و گوش خود را بر روی نکات مثبتی که در این دوران می تواند برای ما داشته باشد، ببندیم و نخواهیم مطالب را بشنویم و ببینیم.

 

چرا در دوران بازنشستگی، مقاومت بازنشستگان زیاد است؟

در این دوران، که عملاً درآمدها کاهش یافته و فشار مضاعفی بر پیکر این عزیزان وارد می شود، هر فرد بعد از بازنشستگی، مدتی را برای احقاق حق خود و اضافه نمودن درآمد تلاش و کوشش می نماید، لکن این تلاشها به دلیل اینکه بصورت فردی بوده است، معمولاً کاری به جائی نمی برد و فرد پیگیر کننده مشخص است که بعد از مدتی خسته و دیگر به فعالیتهای خود ادامه نمی دهد. و به موازات این امر، نیز مدام از طرف مسئولین و کسانی که باید به دغدغه و خواست این عزیزان توجه نمایند، مرتب وعده هائی داده میشود و اکثر این وعده ها، فقط در حد همان وعده باقی می ماند، این گنجینه های گرانبهای نیروی انسانی، کم کم، با فشاری که تحمل می نمایند، دیگر به وعده های جدید و سخنان توجه ننموده و به سختی قبول می نمایند که امکان دارد که وضعیت ایشان مجددا اصلاح و این عزیزان، رنگ شادی و نشاط را در زندگی ببینند.

و از طرف دیگر، تعدادی از این عزیزان، بدلیل اینکه مرتب با ناملایمات مواجه گردیده اند و با اعلام این ناملایمات، گوشهای بسیاری را در اختیار خود گرفته اند و خود نیز به این وضعیت عادت نموده اند، حال دیگر حاضر به تعویض و تغییر این وضعیت نمی باشند چون مغز نیز چنین چیزی را از کسی نمی خواهد، همانگونه که خود نیز بر این امر واقف هستید، کار مغز، حفظ حالت موجود است بخاطر اینکه حداقل انرژی را مصرف نماید.

پس چه باید کرد، باید همچنان تا آخر عمر، چشم خود را به روی نکات مثبت و … ببندیم و از کسی چیزی قبول نکنیم.

 

چگونه باید با این مقاومت، روبرو شده و در صدد رفع آن برآئیم؟

با اوضاع گفته شده، معلوم است که باید منتظر مهمان ناخوانده افسردگی و بالنتیجه بقیه میهمانان ناخوانده دیگر نیز باشیم، لذا بهینه است که کمر همت را محکم بسته و سعی در تغییر اوضاع خود نمائیم. زیرا تا مسئولیت زندگی خود را بر عهده نگیرید، هیچ چیزی در زندگی شما عوض نخواهد شد. و بهترین زمان تعویض افکار و تغییر در روش زندگی همین لحظه است. پس معطل نشوید و این مقاومت را با افکار مثبت در هم شکنید.

در مرحله دوم، کافی است که روزانه فقط کمی خوش بین تر از دیروز باشید، به قول دوستان انجمن NA فقط برای امروز پاک باشید و افکار منفی را به مغز خود راه ندهید، و نتیجه آنرا خیلی زود دریافت خواهید نمود.

در صورت امکان، با دوستان مثبت اندیش و خلاق همراه شوید و با آنان هم صحبت شوید، زیرا که آنان تنها نیمه خالی لیوان را ندیده و نیمه پر لیوان را دیده و برای نیمه خالی نیز راه کارهای متفاوت نیز ارائه خواهند نمود.

تنها کافی است که این مقاومت را با خواست خود، کنار بزنید، آنگاه هوای تازه و خلاقیت های درونی وجودتان شروع به خودنمائی نمودهو وضعیت زندگی را خیلی سریع تغییر خواهند داد.

 

دید مثبت در دوران بازنشستگی را از همین الان شروع کنید.

مقاومت در برابر نکات مثبت در دوران بازنشستگی

حال که با روش حذف مقاومت در برابر نکات مثبت دوران بازنشستگی، آشنا گردیدید، بهینه است که از همین الان چند تا از عادات منفی خود و دوستان منفی خود را یادداشت نموده و سعی در کناره گیری از این عزیزان و این افکار نمائید.

ولی بختیاری

مربی و مدرس مهارتهای سلامتی و کارآفرینی بازنشستگان

WWW.VALIBAKHTYARI.IR

vbakhtyari@gmail.com

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!