0

آمادگی قبل از بازنشستگی

دسته بندی ها : در شرف بازنشستگی 14 مرداد 1398 ولی بختیاری 303 بازدید
آمادگی قبل از بازنشستگی
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

 

 

 

 

 

آمادگی قبل از بازنشستگی

دوران پیش از بازنشستگی(اشتغال)

 

 در هم صحبتی با تنی چند از دوستان، پیشنهاداتی ارائه گردید که اگر ما مسیر بازنشستگی را از ابتدای آن(زمان اشتغال) درست و شاد برنامه ریزی نمائیم، بقیه مسیر نیز با راحتی و شاد ادامه خواهد یافت، بخاطر همین بر آن شدیم که برای ابتدای مسیر بازنشستگی نیز برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم و سپس به سمت بازنشستگی قدم برداریم.

و ابتدای مسیر(دوران اشتغال) که قبل از سن بازنشستگی و کهنسالی است، می بایست در بخش‏های مختلف، برنامه ریزی و فعالیتها انجام گردد.  البته به شرط آنکه قبول داشته باشیم که ما نیز به سن بازنشستگی خواهیم رسید و باید برای آن روز، توشه ای از قبل مهیا

نمائیم. همانند مثال فردی که در بانک و اماکن دیگر، سرمایه گذاری می‏نماید، به این امدی که در آینده از آن استفاده نماید و بتواند اندوخته مناسبی برای سالهای بازنشستگی وکهنسالی داشته باشد

پیشنهاد می شود مقاله هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست   را نیز مطالعه فرمائید

1-سلامتی:

آمادگی بازنشستگی (5)

سلامتی، بر اساس تعاریفی که در کتابهای فرهنک لغات ذکر شده است، عبارت از داشتن جسم و روح بدون هر گونه عیبو ایراد است.

اگر بخواهیم در طول عمر جسم و روحمان در کارهای جسمی و تحلیلها همراهی‏مان نماید و شاد و سرحال باشیم باید به این مقوله در زمان اشتغال(قبل از بازنشستگی و کهنسالی) توجه نموده و برای آن برنامه ریزی لازم به عمل آید. برای داشتن سلامتی برنامه‏‏­ریزی های

به شرح ذیل پیشنهاد می‏گردد:

آمادگی بازنشستگی (3)

·ورزش:

کاملاً مشهود است که در همه جا، واژه سلامتی همیشه به همراه ورزش قابل معنا و مفهوم است. ورزش یکی از اصلی­ترین فعالیت ها برای داشتن بدنی سالم است.

در این سنین، ورزشهای قهرمانی و ورزشهای گروهی و همگانی توصیه می‏گردد.

البته لازم به ذکر است که هر نوع ورزش، اگر با استمرار و مداوم نباشد اثر ماندگاری نخواهد داشت.

آمادگی بازنشستگی (4) 

·کنترل تغذیه:  

یکی از علتهای داشتن بدنی سالم، داشتن برنامه غذائی سالم و تعادل در مصرف مواد غذائی می باشد. و اینکه در این بخش(کنترل تغذیه) باید تعادل لازم حفظ و از مواد غذائی سالم و مغذی استفاده گردد.

·آزمایش چکاپ بدن:

بخش بعدی که باید در نظر گرفته شود، تا حد امکان نسبت به چکاپ بدن اقدام لازم صورت گیرد

زیرا که پیشگیری بهتر از درمان است و کلیه بیماریها و مسائل، اگر در اوایل کار مشخص گردد، وقت بیشتری برای رفع آن وجود داردو هزینه کمتری را نیز در بر می­گیرد.

·بیمه:

هر چند که اگر در جائی مشغول به کار و فعالیت باشید، کارفرما بر اساس قوانین موجود مؤظف است نسب به بیمه نمودن فرد شاغل اقدام نماید، لکن اگر این کار توسط کارفرما(بهر دلیل) انجام نشد، خود شخصاً نسبت به بیمه نمودن(بیمه هزینه نیست، بلکه

یک فرصت و سرمایه گذاری برای آینده می باشد) اقدام نمائید، زیرا می توانید از مزایای این فرصت در بازنشستگی و کهنسالی، بهره­مند گردید.

کسانی بودند که در موقع مصاحبه با آنان وقتی که در مورد بیمه صحبت به میان می آمد میگفتندکه ما پول این چیزها که معلوم نیست از آنها استفاده بشود یا نشود را نخواهیم پرداخت و از بیمه نمودن خود طفره می رفتند، اما این عزیزان باید توجه داشته باشند که، بیمه یک سوپاپ اطمینان است که در موقع کهنسالی و زمانی که نیاز به درمان بوجود آید، به طرز معجزه آسائی به کمک فرد آمده و در پرداخت مخارج درمان، کمک و یارفرد خواهد بود.

 

آمادگی بازنشستگی (1) 

2-درآمد:

درآمد در معنی لغوی سود و بهره‌ای که از کار و تجارت یا ملک‌داری و زراعت به دست آید؛ سود؛ دخل درآمد مرد را بخشنده دارد / زمین تا درنیارد برنیارد

یکی از کلیدی ترین و مهمترین مباحث در هر دوران و زمان، بحث شیرین و جذاب درآمد است، زیرا که بر نوع زندگی، منش، موقعیت و رفتار فرد و اطرافیان تأثیر مستقیم گذاشته و آنها را تحت الشعاع خود قرار دهد. درآمد در دوران اشتغال باید بگونه‏ای برنامه‏ریزی گردد که بتوان با حقوق‏های دریافتی و اضافه مبالغ دریافتی، سرمایه‏گذاریهای مطمئن انجام شود که تنها سرمایه و پول وظیفه در آمدسازیداشته باشند.

این سرمایه گذاری و درآمدسازی تا دوران بازنشستگی نیز باید ادامه داشته باشد.

برنامه ریزی برای درآمد می تواند بر اساس موارد ذیل صورت گیرد:

·برنامه ریزی هزینه ها

آسان‏ترین و در دسترس‏ترین راه برای افزایش درآمد، برنامه‏ریزی کاهش هزینه‏ها است. در اولین مرحله باید بر روی کاهش هزینه‏ها،برنامه­ریزی لازم صورت گیرد و از وقوع هزینه ‏های اضافه و هزینه های زائد جلوگیری شود. اگر این امر(کاهش هزینه‏ها) محقق گردد،خود درآمد جدید به حساب خواهد آمد و به موجودی شما اضافه خواهد شد.

آمادگی بازنشستگی (7)

لطفا” مقاله  سلامتی در بازنشستگی چیست  را نیز مطالعه فرمائید.

 

·پس انداز اضافه حقوق

این مورد در خصوص کارمندان و کلیه افرادی که بصورت ماهانه حقوق دریافت می‏دارند، صادق است.

بدین شکل است که بر اساس احکام صادره، هر ساله یک حقوق معین و مشخصی برای هر فرد در نظر گرفته می‏شود.

در طول سال نیز گاهی اوقات، اضافه حقوق یا پاداش یا مبالغی که هیچگونه برنامه ریزی برای آنها انجام نشده، اضافه بر سازمان دریافت می نمایند، و از آنجا که هر کارمند، یک جادوگر صرف می باشد و توانائی سر به سر کردن کل مخارج زندگی را با همان حقوق را دارد،بهتر است که اصلاً به این اضافه حقوق  و پولهای اضافه، توجهی ننموده و آن را در جائی نگهداری تا در مواقع لازم با آن سرمایه‏گذاری بهینه را انجام دهید.

 

·از شیوه دست زدن ممنوع برای پس انداز استفاده کنید

در مواقعی که به هر شیوه، شروع به پس انداز نمودید

(توصیه می گردد حداقل 10% از هر حقوق و یا مبالغ اضافه دریافتی را در حسابی جداگانه پس انداز نمائید)، لازم است ازیک شیوه بخصوص برای نگهداری آن استفاده نمود و آن شیوه دست زدن ممنوع می باشد که به هیچ عنوان برای مخارج روزانه به این پس انداز دست نزنید، لکن اگر سرمایه گذاری بخصوصی لازم بود، میتوان روی این پس انداز نیز حساب کرد و از موجودی آن استفاده نمود. البته لازم به ذکر نمی باشد که این پس اندازها تا چه حد میتواند در زمان بازنشستگی و کهولت سن، ثمر بخش باشد.

آمادگی بازنشستگی (6)

·مراقب هزینه های جنبی سرمایه گذار باشید

در زمانهائی که در بورس و جاهای مشابه شروع به سرمایه گذاری می نمائید، باید حواستان به هزینه های جنبی آن نیز باشد و تنها به مبلغ سهام توجه نشود.

مثلاً زمانی که شما یک سهام به ارزش 100 ریال می خرید، بابت این خرید نیز یک کارمزد به ارزش N درصد به کارگزار پرداخت می نمائید،پس ارزش این سهام، 100 ریال نمی باشد بلکه 100 + N ریال می باشد که در موقع فروش آن نیز به این امر توجه لازم مبذول گردد.

·کار نیمه وقت

در زمانهای اشتغال، در بعد از ظهرها، و زمان استراحت می توان به کارهای متفرقه و نیمه وقت اشتغال یافت که اگر بتوانید در این دوران،کار نیمه وقتی برای بعد از ظهرها و زمان هائی که در سر کار نیستید را بیابید و به آن کار اشتغال یابید، دیگر نگران بازنشستگی و کهنسالی

نخواهید بود و به این صورت درآمد خود را نیز به همان نسبت بالا میبرید.

 

·کاری انجام دهید

اگر هم نتوانستید کار نیمه وقتی برای خود مهیا نمائید، حتما کارهائی را به صورت موردی برای خود مهیا کرده و بصورت پروژه ای روی آن فعالیت نمائید. و از گذراندن وقت خود پای تلویزیون و کارهای بی فایده دیگر خودداری نمائید.

 

·قبل از بازنشستگی کاری برای خود پیدا کنید

بهر حال در زمان اشتغال و زمانی که هنوز مدتی برای رسیدن به بازنشستگی و کهنسالی وقت دارید، حتما برای خود کاری را دست و پاکرده و کاری پیدا کنید تا پس از بازنشستگی، خانه نشین نشوید.

 

·کسب هنر و علم

در این بخش، شروع به کسب هنر و علم نمائید، اگر می توانید هنرهای مختلف را آموزش دیده و سعی در ادامه آن نمائید، و اگر هم تمایل داشتید نسبت به ادامه تحصیل اقدام تا بلکه شرایط خود را در محیط کاری بهتر نمائید.

آمادگی بازنشستگی (8) 

3-روابط:

روابط در لغت به معنی: ارتباط. رفت و آمد. مراوده . معاشرت نامیده می شود و به این علت مهم می باشد که آینده زندگی خود را با این روابط می سازید.

روابط در بخش های ذیل طبقه بندی می گردد:

آمادگی بازنشستگی (2)

·حمایت از همسر

در این بخش، باید کاملاً از همسر خود حمایت نموده و با دادن ایده های خوب و جذاب به همسرتان، ایشان را در کارهایی را که قصد انجام آن را دارند یاری نموده و حمایت نمائید چه اگر حمایت همسر همراه باشد، یک نفر می تواند براحتی خیلی از سدهای پیش رو را از سر راه بردارد.

 

·دوستان و همکاران

در اینجا لازم است که در زمان اشتغال، نسبت به برقراری ارتباط خوب و مؤثر با دوستان و همکاران خود اقدام شایسته بعمل آورید زیرا که این روابط می تواند زمینه سازی همکاریهای بعدی در کار و تجارت باشد و سود آتی را بدنبال داشته باشد.

 

4-آمادگی بازنشستگی:

به معنای لغوی مهیا شدن برای کاری می باشد، و این آمادگی برای بازنشستگی و کهنسالی باید از زمان اشتغال صورت گیرد و از آن موقع به فکر آن دوران بود، چه بسا در صورتی که این آمادگی وجود داشته باشد، مسلماً مقدمات کار و برنامه ریزی لازم صورت خواهد گرفت و در غیر اینصورت هیچگونه مقدماتی برایش متصور نخواهد بود. بمانند کسی که قصد سفر دارد، اگر آمادگی سفر داشته باشد، از قبل سرمایه لازم،آذوقه، پوشاک و وسایل سفر و محل اقامت را برنامه ریزی و در موقع سفر از آنها استفاده لازم بعمل می آید و اگر آمادگی نداشته باشید و بصورت یکدفعه و بدون برنامه شروع به سفر نمائید، احتمال اینکه در طول سفر، از نظر سرمایه ، آذوقه و محل اقامت دچار مشکل شوید،بالا می باشد. پس چه بهتر است که برای هر کاری قبل از رسیدن موعد آن آمادگی لازم کسب گردد.

آمادگی رسیدن به بازنشستگی و کهنسالی بصورت ذیل طبقه بندی می گردد:

 

·قبل از بازنشستگی این دوران را امتحان کنید

قبل از رسیدن به بازنشستگی، خوب است که گاهی بازی بازنشستگی را با خود داشته باشیم و در بعضی روزها خود را بازنشسته فرض کرده و رفتارهایی که احتمال دارد در آن موقع انجام دهیم را مرور نمائیم، چه بسا رفتارهایی که در زمانی تمرین، از ما سر بزند که خود زنگ خطری برای آینده باشد و نسبت به رفع آنها اقدام نمائیم.

 

·تاریخ بازنشستگی خود را مشخص کردن

هر فرد شاغل در ادارات و محلهای کاری، معمولاً با توجه به قوانین موجود می تواند تاریخ تقریبی بازنشستگی خود را تعیین نماید، پس بهتر است با توجه به این تاریخ، نسبت به برنامه ریزی لازم اقدام و خود را برای آن زمان آماده و مهیا نمائیم.

 

تکریم 3 

5-چالش جدید:

بسیاری از مردم برای دوران زندگی خود برنامه ریزی می کنند و اهدافی را برای خودشان مشخص می کنند که قبل از بازنشستگی باید به آنها برسند یا اینکه تصمیم دارند این اهداف در دوران بازنشستگی آنها محقق شود، اما متاسفانه بدون در نظر گرفتن شرایط و توانائیهایشان این تصمیم ها را اتخاذ میکنند که نمی توانند به اهداف مورد نظر برسند، بنابر این روحیه و اعتماد به نفس خودشان ضربه ای جبران ناپذیر وارد می سازند و کیفیت زندگی خودشان را در دوران بازنشستگی دست خوش ناملایماتی می کند.

این دسته از افراد شاید در دوران بازنشستگی خود دچار سرخوردگی جبران ناپذیری خواهد شد بگونه ای که زندگی را برای خود و اطرافیان مشکل خواهند کرد و در برخی از موارد هم دست به خودکشی خواهند زد. کارشناسان معتقدند که اگر افراد با توجه به توانائی ها و امکانات خودشانبرای دوران زندگی و بازنشستگی خودشان برنامه ریزی کنند با هر موفقیت و بالا رفتن از پله های ترقی کیفیت امیدوارتر و شاداب تر به زندگی خود ادامه می دهند بنابر این اول از امکانات و توانائی خودمان مطمئن شویم سپس برای آینده برنامه ریزی کنیم یا اینکه اهدافمان را طبقه همین توانائیها تعیین کنیم.

و این یکی از مواردی که در زمان اشتغال لازم و ضروری می باشد این است که در حیطه آرامش خود قرار نگیریم و همیشه برای خود چالش هائی ایجاد نمائیم و در طول کار و زندگی مشغول رفع چالشها باشیم. بدیهی است که این چالشها، می تواند ما را به سوی موفقیت و راه های سودمند رهنمود سازد.

آمادگی بازنشستگی (1) 

6-اوقات فراغت:

یکی از مواردی که باید در زمان اشتغال برای آن برنامه ریزی لازم صورت گیرد، اوقات فراغت یا زمانهای اضافه و اوقاتی است که کاری برای انجام آن وجود ندارد، یکی از مواردی که اکثراً در این زمان کاربرد زیادی دارد،  تلویزیون و وسایل الکترونیکی است که ساعتها، وقت را به خود اختصاص میدهد، آنهم در زمانی که قدرت یادگیری و قدرت عمل بسیاری وجود دارد و حیف است که چنین اوقات با ارزشی در جلوی تلویزیون و دیدن فیلمها و سریالهائی تلف گردد که هیچگونه بازدهی برای آینده ندارد و تنها تفکرات سازندگان آنها را طی فیلم و سریال به خورد مخاطبان میدهد.

لذا پیشنهاد می گردد در این اوقات حداکثر وقت خود را صرف یادگیری مواردی نا آشنا قرار داده و نهایتاً با رفتن به دامن طبیعت و استفاده از نعمتهای خدادادی و تفکر در امور، استراحتی به فکر و جسم خود داده تا بتوانید در زمان کار، بهترین بهره وری را شاهد باشید.

به امید روزی که در اول مسیر بازنشستگی و کهنسالی آنقدر برنامه ریزیها دقیق و منظم و مستمر باشد که دیگر دغدغه ای به نام بازنشستگی و کهنسالی برای مردم وجود نداشته باشد. و این دوران از بهترین دوران زندگی بشر بشود. آمین

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود

آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید.

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!