0

انتخاب بزرگترین توانائی انسان است

دسته بندی ها : بازنشستگان 14 مرداد 1398 Vali 2485 بازدید

 

 

 

 

 

 

 

انتخاب بزرگترین توانائی انسان است

 

بسیاری از اعمال حیوانات از روی غریزه است و آنان در انتخاب اعمال خود آزاد نیستند و رفتارهایی بر اساس غریزه خود انجام می دهند. در میان موجودات این عالم، تنها انسان است که اجازه انتخاب بوسیله عقل و شعور خود به او داده شده است.

انتخاب 5

حال که این اجازه بسیار استثنائی تنها به انسان داده شده است،  چه خوب است که از این مجوز به خوبی بهره برده و بهترین  انتخاب ها را برای خود داشته باشیم.

 

انتخاب های خوب در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) چیست؟

وضعیت انتخاب هایی که تا حالا داشتیم، چطور بوده است؟

چه انتخاب هائی می تواند زندگی ما را بهینه تر نماید؟

انتخاب چیست؟

و دهها سئوال دیگر که می توانید در این خصوص از خود بپرسید.

ما در اینجا قصد داریم به این مقوله نگاهی بیندازیم و آن را  بررسی نمائیم.

 

پیشنهاد می شود مقاله توقع از دیگران در دوران بازنشستگی را نیز مطالعه فرمائید

 

انتخاب چیست؟

انتخاب 8

انتخاب به معنی برگزیدن و منتخب نیز مستعمل است. و تئوری انتخاب در یک تعریف ساده که توسط پرفسور ویلیام گلسر ابداع و توسط آقای دکتر صاحبی در ایران به ثبت رسیده است در مورد انتخاب‌ها و چگونگی و چرائی انجام آن‌هاست.

 

تئوری انتخاب توضیح می دهد که ما به عنوان یک انسان برای دست یافتن به آنچه می‌خواهیم، چگونه رفتارمان را انتخاب می‌کنیم. بر اساس این تئوری، تمامی آنچه ما انجام می‌دهیم یک رفتار است و  اینکه همه رفتارها عمدی بوده و از درون ما برانگیخته می‌شوند.

 

این برخلاف نظریه‌هایی است که می‌گویند ما در دنیایی از کنترل بیرونی به سر می‌بریم و توسط عوامل بیرونی برانگیخته می‌شویم. چهار مفهوم بنیادین در تئوری انتخاب عبارتند از:

نیازها

خواسته‌ها یا دنیای مطلوب

دنیای ادراکی

رفتار

 

چرا انتخاب در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) مهم است؟

انتخاب 2

دانستن هر چند لازم است اما کافی نیست، عملکرد ماست که ما را به نتایج مطلوب و یا نامطلوب می رساند. حضرت حق(جله جلاله) در قرآن مجید به کرات انسان را در جایگاه انتخاب گری قرار داده تا ماهیت عقلانی و فهم او را در خصوص سرنوشت خویش به نمایش بگذارد ،پس می طلبد که انسان با استفاده و بهره وری از نیروی عقلانی و باور و  داشته های خردمندانه خویش، اهداف خود را مورد  بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده و با تنظیم دلایل منطقی و با انتخاب درست، راه رسیدن به بهترین آن اهداف را برگزیند.

 

یقینا سود و زیان هر انتخابی رابطه مستقیم با میزان شناخت و درک و فهم انتخابگر و اصول عقلانی و علمی و فهم اجتماعی و معیارهای انسان دارد. به طبع اگر خطایی در انتخاب های ما صورت گیرد،  از ماست و اگر زیانی از انتخاب ناصحیح عارض زندگی ما بشود،  آنهم از خطای ماست و ما مجاز نیستیم دیگران را در انتخاب خود  مقصر بدانیم.

با این اوصاف و با درک صحیح از انتخاب درست می توانیم گام های مفید و موثری را در زندگی مان برداریم و در عوض با اشتباه و انتخابی نادرست، ضرری بر خود وارد سازیم که حتی سالها هم نمی توان سایه شوم آن را از زندگی خود بزداییم.

 

زندگی فعلی ما، وضعیت فعلی ما، زبان ما، دین ما، کشور ما،خانواده ما، تحصیلات ما، درآمد ما و … هر چه که در زندگی داریم حاصل انتخاب های گذشته ما است، اگر ما می خواهیم که زندگی جدیدی را شاهد باشیم، باید انتخاب های متفاوت تر داشته باشیم تا زندگی رنگ دیگری از خود را به ما نشان دهد.

 

در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) این انتخاب های ما است که  مشخص می کند که چه وقت، مبتلا به بیماری گردیدم.

 

در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) این انتخاب های ما است که مشخص می کند چه میزان درآمد داشته باشیم.

 

در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) این انتخاب های ما است که مشخص می کند اطرافیان چطوری با ما رفتار کنند.

 

و خیلی از مسائل دیگر که همگی بسته به انتخاب های ما دارد و مشخص می کند که خود ما مشخص نمائیم که هر کدام  در چه وقتی به سر وقت ما بیاید یا خیر.

 

بعلت همین امر، انتخاب ها، در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا که اگر در دوران جوانی، انتخاب های اشتباه داشته باشیم، باز با قوه و نیروی جوانی به راحتی میتوان آن اشتباه را جبران نمود، در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) نیز امکان جبران وجود دارد، لکن با کمی زحمت بیشتر و وقت بیشتر.

 

چطوری انتخاب های بهتری در دوران پیشکسوتی

(بازنشستگی) داشته باشیم؟

انتخاب 4

 

هر کس با توجه به تعریف خود، برای انتخاب از روش ویژه ای استفاده می کند. گروهی به احساس خود تکیه می کنند، جمعی  اولین امکان را برمی گزینند، بعضی آنقدر در مورد امکاناتشان  فکر می کنند که بطور کلی انتخاب نمودن را فراموش می کنند. حتی دیده می شود که عده ای اجازه می دهند دیگران برایشان انتخاب نمایند. گروه های دیگری نیز هستند که انتخاب را هرچه بتوانند به عقب می اندازند یا آن را بدست سرنوشت واگذار می کنند.

 

در مراحل انتخاب توجه به نکات زیر سودبخش است

 

انتخاب باید براساس استدلال باشد همیشه برای هر مسئله ای راه های عملی مختلفی وجود دارد انتخاب خوب در هر شرایطی؛ برگزیدن بهترین راه حل عملی می باشد انتخاب باید بموقع انجام شود وگرنه سودبخش نیست انتخاب مهم آنها هستند که اثر بلندمدت و اساسی بر زندگی فرد و دیگران داشته باشند

 

پیدا کردن راه حل های بیشتر امکان انتخاب بهتر را افزایش می دهند بنابراین خوبست همیشه از بارش مغزی استفاده شود

 

اولین راه حلی که به ذهن می آید بهترین راه حل نیست. اگرچه شرایط فیزیکی یا عوامل بیرونی گاهی موجب محدود ساختن انتخاب ما می شوند ولی در هر حالتی که به سر بریم توانایی گزینش داریم. دانش عمومی، اطلاعات ویژه، ارزش و سلیقه افراد بر انتخاب آنها اثر می گذارد 

 

انتخاب هایی که مهم و غیرقابل برگشتند اطلاعات و دقت بیشتری می خواهند نوشتن موارد مختلف انتخاب موجب روشنی و فراموش نشد اطلاعات می شود بدترین کار به فردا افکندن و انتخاب نکردن، است

یادگیری و بکارگیری روش منطقی گزینش و رعایت موارد ذکر شده،انتخاب کننده را در گزینش هایش موفق می سازد، و چنانکه گفته شد هر موفقیتی اعتماد به نفس او را افزایش می دهد و بر  همه زندگی اش اثر مطلوب می گذارد. اما با توجه به نقش اهمیتی که انتخاب و گزینش در زندگی حال و آینده ما دارد به جا هست که برای انجام آن از روش منظم، منطقی و حساب شده تری استفاده کنیم.

 

مقاله بازنشستگی چیست را نیز مطالعه فرمائید.

 

انتخاب های فعلی ما چیست؟

انتخاب 7

امیدوارم به محض خواندن این مقاله، فوری از انتخاب های به ظاهر اشتباه گذشته دست کشیده و انتخاب های جدیدی برای خود داشته باشید.

 

امیدوارم دیگر بیماری، جزء انتخاب های شما نباشد و بجای آن سلامتی یکی از بهترین انتخاب های شما می تواند باشد.

 

امیدوارم دیگر گوشه نشینی و انزوا، جزء انتخاب های شما نباشد و بجای آن، استفاده از روابط اجتماعی خوب و کارآمد،یکی از انتخاب های شما باشد.

 

امیدوارم دیگر ترس و نگرانی، جزء انتخاب های شما نباشد و بجای آن، توکل و ایمان یکی از اصلی ترین انتخاب های شما باشد.

 

امیدوارم دیگر اهمال کاری، جزء انتخاب های شما نباشد و بجای آن ورزش و تحرک و تناسب اندام، به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها، مد نظر شما باشد.

 

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را به دیگر عزیزان

خود نیز هدیه نمائید.

Vali Bakhtiari
Vali

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  1. ناشناس گفته :
    00:21 1398/11/29

    امتیاز بینندگان:1 ستاره

  2. ناشناس گفته :
    14:15 1399/06/20

    امتیاز بینندگان:2 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :
0