0

بازنشستگی چیست؟

دسته بندی ها : بازنشستگان 15 مرداد 1398 ولی بختیاری 2159 بازدید

 

 

 

 

 

 

 

بازنشستگی چیست؟

مقدمه:

بازنشستگی بر اساس تعریفی که در ویکی پدیا آمده است عبارت است از:“کناره گیری از ادامه شغل در اثر بالا رفتن سن و گاهی در پی بیماری و از کارافتادگی” فرد در دوران بازنشستگی با چندین مسئله مواجه میگردد که باید این مسائل را بررسی و برای هر کدام از آنها راه حلی در نظر بگیرد.

 

البته لازم به ذکر است که پرداختن به مقوله بازنشستگی در یک مقاله نخواهد گنجید و باید آن را در مقالات متعددی بیان نمود، لکن آن چه قابل ذکر میباشد این است که تفکر در باره مقوله بازنشستگی نه در زمان بازنشستگی، بلکه باید قبل از بازنشسته شدن به آن پرداخت و برنامه و توشه ای برای آن در نظر گرفت. اگر چنین نکنیم در زمان بازنشستگی با مواردی مواجه خواهیم شد که شاید در توان و حوصله فرد بازنشسته نگنجد. مسلما زیباست تا بیاموزیم، رسیدن به بازنشستگی پایان راه نیستكه آغاز و تولدی دوباره در تكامل زندگی است.

 

 

بازنشستگی چیست

بازنشستگی و درآمد:

مسلماً فرد پس از بازنشستگی با اولین مطلبی که مواجه خواهد شد،کم شدن درآمد به نسبت زمان اشتغال است، اما این درآمد کم،دیگر بدون کارکردن و بصورت دائمی و بدون اینکه کسی بخواهد در آن دخل و تصرفی نماید، به دست خواهد آمد.

 

با توجه به مبالغ کسر شده از شاغل در طول خدمت، زمانی که فرد،به درجه بازنشستگی نائل می‏شود، یک حقوق مادام العمر برای آنها در نظر گرفته می شود که از مبلغ دریافتی در موقع اشتغال حدود 50 تا 70% کمتر می باشد و فرد بازنشسته باید خود و زندگیش را با این امر تطبیق نماید.

 

این امر در اوایل دوران بازنشستگی، کاری بس دشوار و طاقت فرسا است، لکن پس از مدتی بصورت عادت در خواهد آمد.

 

البته لازم به ذکر می باشد که در زمان بازنشستگی، مبلغی نیز به عنوان پاداش بازنشستگی به فرد تعلق خواهد گرفت،که آن هم می تواند مسکنی برای وضعیت جدید بازنشسته باشد تا بتواند خود را دریافته یا کار جدیدی را آغاز نماید.

مسلماً افرادی که با این پول بجای سرمایه گذاری، تنها به خرید خانه، ماشین یا وسائل خانه مبادرت می نمایند،کاری بسیار نادرست انجام می دهند زیرا این تنها پولی است که بصورت یکجا به فرد داده میشود و این شانس را خواهند داشت که با آن یک شغل جدید یا یک درآمد جدید برای خود ایجاد نماید و نباید از آن بی فایده گذشت.

 

بازنشستگی و درآمد

 

بازنشستگی و سلامت:

یکی از اصلی­ترین مسائلی که یک فرد بازنشسته با آن مواجه است،وضعیت سلامتی خود فرد است، اگر فرد، سبک زندگی خود را در زمان اشتغال، با ورزش همراه نکرده باشد و فکری برای وضعیت بازنشستگی خود ننموده باشد،مطمئناٌ با بازنشسته شدن، و در پی آن، خانه نشین شدن فرد و عدم تحرک، همراه با کاهش انگیزه و روحیه، دچار برخی بیماریها و ناخوشی ها خواهد گردید.

 

آنگاه ویروسها و میکروبهایی که در بدن وجود داشته و تا کنون بعلت اشتغال به کار و داشتن تحرک، اجازه فعالیت در بدن را نداشته اند،به سلولهای بدن حمله ور می گردند و جنگ بی امان آنان که تاکنون بعلت انگیزه و داشتن روحیه، همیشه با سرافکندگی ویروسها و میکروبها همراه بوده، حال با قدرت بیشتر آنها و ضعیف شدن بدن و روحیه،با پیروزی آنها در این کارزار به پایان می­رسد.

 

اما در صورتی که در زمان اشتغال، برنامه ورزشی منظم و مستمری برای خود داشته باشند و یا از نظر وضعیت تغذیه، مراقب غذای خودبوده باشند، مطمئناً تا مدتها، این دوران را بدون مشکل طی خواهند نمود. و یک توصیه آنکه اگر تا کنون از سبک درستی در زندگی استفاده

ننموده اند، باز جای نگرانی وجود ندارد، اگر هیچگونه ورزش یا اعتدال در تغذیه ای در زمان اشتغال نداشته باشند، با روحیه جدید و استمرار در کار،می توانند با شروع به ورزش – ترجیحاً پیاده روی به مدت 30 دقیقه در روز – این کمبود جدی را مرتفع و اعتدال را در تغذیه را نیز در دستور کار خود داشته باشند. همین دو مورد خیلی ساده اما حیاتی، می‏تواند تا مدتها به بدن در پیشگیری از بیماریها و عفوتنها در زمان بازنشستگی کمک شایانی نماید.

 

بازنشستگی و خانواده:

یکی از مسائل خیلی مهمی که در پیش روی بازنشستگان پس از فراغت از اشتغال قرار میگیرد و باید به آن مسئله نگاه متفاوت داشته باشند، بحث خانواده می‏باشد.

در این بحث، اگر بازنشسته از بانوان گرامی باشند، این مسئله خیلی راحت‏تر مرتفع گردیده و خانم همچنان رئیس بلامنازع منزل بوده و با توجه به اینکه دیگر دغدغه محل کار را نیز ندارد، وضعیت خانه بصورت معجزه آسائی تا مدتی، بهبود می‏یابد.

لکن اگر بازنشسته از آقایان باشند، و آن بازنشسته فاقد شغل و تخصص خاصی باشد، به ناچار خانه نشینی را در پیش خواهد گرفت که بدترین وضعیت ممکن را بدنبال خواهد داشت و شخصی که تاکنون در بیرون از خانه مسئولیت تهیه درآمد خانه را داشته، حال با ماندن در منزل و دیدن رفتارهای اطرافیان – اگر آدم خود ساخته‏ای نباشد در کار آنها دخالت نموده و محل امن و آسایش خانه را دچار التهاب می‏نماید.

توصیه اکید این است که اگر بازنشسته گرامی از آقایان محترم هستند،حتی الامکان بدنبال شغل جدید رفته و خانه را همچنان به دست باکفایت خانمها سپرده تا آنها به بهترین شکل، مدیریت خانه را به عهده داشته باشند.

بحث مهم دیگر در بخش خانواده و بازنشستگان، اشتغال فرزندان بازنشستگان است، این مسئله بعد از بحث سلامتی، مهمترین دغدغه بازنشستگان گرامی می‏باشد. در این خصوص بازنشسته سعی می‏کندکه فرزند خود را بجای خود، در همان اداره، شرکت یا سازمان مشغول به کار نماید. و یک کار 30 ساله بدون ریسک را برای فرزند خود مهیا نماید.

 

لکن توصیه اکید این است که از این کار صرف نظر نموده و سعی در ایجاد اشتغال برای فرزند نموده و از خلاقیت‏ها و استعدادهای فرزند خود در بخش‏های مورد علاقه آنان استفاده نمایند.

 

 

بازنشستگی و اطرافیان:

یکی دیگر از مسائلی که بازنشستگان بعد از فراغت از اشتغال بصورت ملموس با آن مواجه می‏گردند، حث “نحوه رفتار بازنشسته با اطرافیان” و “نحوه رفتار اطرافیان با بازنشستگان” می باشد،در این جا بدلیل اینکه بازنشسته بعد از سالهای متمادی(30 سال) به سمت خانه هدایت می شود، مسلماً روحیه و اعصاب خود را نیز به همراه جوانی خود در اداره به مصرف رسانده و حوصله اطرافیان خود را ندارد، و مدام با آنها تنها از دریچه نگاه خود رفتار می‏نماید.

در این جا توصیه می‏گردد که تفاوت سن و تفاوت نگرش نسل‏ها را مد نظر قرار دهند و این تقاضا را نداشته باشند که اطرافیان بر اساس خواسته آنها عمل نمایند بلکه سعی در هماهنگی رفتار خود با رفتار اطرافیان باشند.

 

بخش بعدی، نحوه رفتار اطرافیان با بازنشستگان گرامی می باشد،با توجه به اینکه نحوه رفتار با کهنسالان و بازنشستگان،نیاز به لطافت و شناختن ارزش و جایگاه آنان می‏باشد، لذا توصیه میگردد که نحوه رفتار با کهنسالان و بازنشستگان را محترمانه و در حد و شأن آنها در نظر بگیریم، و بدانیم که هر طوری که با آنها رفتار بنمائیم، دقیقا بچه ها نیز از این رفتار پیروی نموده و همان رفتار را در زمان بازنشسته شدن و کهنسالی، با ما انجام خواهند داد.

 

بازنشستگی و اوقات فراغت:

در زمان بازنشستگی، در صورتی که بازنشسته به شغلی دیگری مشغول نگردد، تمام روز جزء اوقات فراغت آنها محسوب می‏گردد.

معمولاً بانوان گرامی بدلیل شرایط و روحیه خاص خودشان، اوقات فراغت بازنشستگی را با فرزندان و دامادها و عروسها به سر می‏برند،اما برخی از آقایان در زمان بازنشستگی،متاسفانه به پارکها پناه برده و با هم کیشان و همسالان خود، روزگار میگذرانند.

 

در اینجا نیز پیشنهاد میگردد که بازنشستگان گرامی در صورت امکان،اقدام به آموزش یک حرفه یا هنر جدید نمایند یا هنر و حرفه قدیمی خود را بصورت جدیدتر مورد استفاده قرار داده و در سازندگی و آبادانی کشور سهمی برای خود در نظر بگیرند و علاوه بر آن بر افزایش روحیه و شادابی خود بیافزایند.

 

بازنشستگی و اوقات فراغت

بازنشستگی و تجربیات:

مسلم است فردی که سالهای عمر خود را در ادارات و سازمانها و شرکتها به سر برده، دارای تجربیات بسیار و با ارزشی می‏باشد که این تجربیات می تواند باعث پیشرفت و پیشبرد امور و فعالیت های کاری دستگاههای اجرائی گردد.

 

در اینجا نیز توصیه میگردد که بازنشستگان گرامی اقدام به ثبت این تجربیات گرانبها نموده و آن را در قالب مقاله یا کتابی منتشر نمایند.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود،لطفا آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید.

 

ولی بختیاری

مدرس اصول توانمندسازی پیشکسوتان(بازنشستگان)

 

گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0