0

تکریم بازنشستگان

دسته بندی ها : بازنشستگان 14 مرداد 1398 ولی بختیاری 302 بازدید
سلامتی در دوران بازنشستگی
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

 

 

 

 

 

 

تکریم بازنشستگان

تکریم 2

خالی از لطف نیست که به مناسبت فرارسیدن 25 ذی الحجه 1441 هجری قمری برابر با با پنجم شهریورماه سال 1398، که روز خانواده و تکریم بازنشستگان نامگذاری شده و سی ام سپتامبر برابر با هفتم آبان ماه 1398 که به روز جهانی سالمندان اختصاص یافته است، بر مسائل این گنج های فراموش شده نیروی انسانی و این دُرهای گرانبها نگاهی داشته باشیم.

 

البته هر چند تنها یک روز پرداختن به این عزیزان شاید داروی دردهای بی شمار آنان نباشد، اما شايد مرهم کوچکی باشد برای این عزیزان که عمر و جوانی خود را سپری نموده اند.

 

پیشنهاد می گردد مقاله سلامتی در بازنشستگی را نیز مطالعه فرمائید.

 

مقدمه تکریم بازنشستگان:

تکریم 1

صبح زود مانند همیشه ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‏شود و بعد از ادای نماز و اجرای کمی حرکات ورزشی با گرفتن نان تازه و آماده کردن صبحانه، خانواده را برای خوردن صبحانه خانوادگی از خواب بیدار نموده و بعد از صرف صبحانه و برداشتن کیف و وسایلش به سمت محل کار میرود تا در آنجا فعالیت 8 ساعته خود را آغاز نماید و بهترین ساعات عمر خود را در محل كار صرف می‏نماید.

 

در محل كار نيز با ارائه آموزشهاي گوناگون برای انجام وظايف كاري در عمل بر روی این فرد سرمایه گذاری مي‏نمايند تا بلکه بتواند به قول معروف تبر خود را بیشتر تیز نموده و درخت های بیشتری را قطع نموده و با علم و تکنولوژی روز نیز آشنا گردیده و به آبادانی و توسعه کشور کمک شایانی نماید.

 

لکن تراژدی این عزیزان از آنجا آغاز می شود که این فرد بعد از گذشت 30 سال خدمت یا به وجود آمدن مشکلی در سلامتی فرد، مجبور به کناره گیری از شغل خود می گردد و با کوله باری از تجربه و سرمایه گذاري انجام شده بدون هیچگونه انتقال آن به دیگران راهی منزل گردیده تا سالهای باقیمانده عمر را بدون فعاليت مفيد كاري طي نمايد و به سالهای گذشته جوانی که در ادارات به پیری رسانده فکر نموده و آنها را بارها و بارها برای خود مرور نماید.

این است قصه پرغصه بازنشستگان که قرار است تنها در اين روز از ایشان تکریم بعمل آید.

آیا یک روز برای تکریم از کسانی که عمرشان، جوانی، شادابی، سلامتی و … را برای اعتلای میهن و کشور گذاشته‏اند، کافی به نظر میرسد؟

به نظر نگارنده، این تکریم لازم، اما ناکافی است.

اگر همراه با این تکریم که هر سالی یکبار انجام می شود، بتوان از تجربیات و افکار ارزشمند این قشر استفاده نمود و چراغ راه آینده جوانان نمائیم، به مراتب لذت و شادی بیشتری نصیب این منابع غنی نیروی انسانی خواهد شد.

 

 

نیازهای بازنشستگان

تکریم 3

بی شک فردی که سالهای عمر خود را در تلاش و زحمت گذرانده و امور زندگي خويش را با حقوق دريافتي آخر ماه برنامه ریزی نموده، پس از فراغت از کار و جدا شدن از محل كار، همزمان با نصف یا ثلث شدن حقوق خود و با راهی خانه بخت کردن فرزندان خود، نیازهایی چه بسا بيشتر براي آنان به وجود خواهد آمد.

واضح است که باید به این نیازها و دغدغه ها، در بيش از تنها يك روز از سال توجه ویژه گردد.

چه این دغدغه ها، نیازمند عزم جدی و ایجاد یک نهضت ملی است که بتوان آنها را بصورت ریشه ای و کامل حل نمود تا فرد بازنشسته پس از فراغت از کار، دیگر دغدغه ای نداشته و یک زندگی آرام را تجربه نماید.

 

 

دغدغه های بازنشستگان

تکریم 4

پس از سالها کارکردن در دستگاههای اجرائی و در بعضی مواقع، همدمی با بازنشستگان گرامی، اهم دغدغه های این عزیزان را می توان به چند بخش اصلی تقسیم بندی نمود:

 

 • اشتغال فرزندان بازنشستگان
 • سلامتی جسم و روان بازنشستگان
 • درآمد بازنشستگان
 • اشتغال مجدد بازنشستگان
 • وضعيت روابط اجتماعي با بازنشستگان

 

مقاله توقع از دیگران در دوران بازنشستگی را نیز مطالعه فرمائید.

 

 

اشتغال فرزندان بازنشستگان

بازنشستگان که خود از والدین این سرزمین نیز می باشند، مانند همه مردمان این سرزمین از یکی از خصوصیتهای اصلی مردمان این مرز و بوم، که عاطفي بودن است، ارث می برند.

پس یکی از مهمترین اولویتهای بازنشستگان متأهل، اشتغال فرزندان آنها می باشد. این بحث یکی از مسائلی که ذهن و روح بازنشستگان گرامی را بسیار مشغول می نماید. اگر مسئولین مربوطه بتوانند در این زمینه راهکارهائی را از نخبگان جامعه گردآوری و بر اساس آن این دغدغه اصلی این قشر باوفا را کم نمایند، قدمی بسیار سودمند در رشد و تعالی کشور برداشته می شود.

 

 

سلامت بازنشستگان

دومین مشغله فکری بازنشستگان، مربوط به سلامتی جسم و روح آنان می شود. با بالا رفتن سن این عزیزان، و کم شدن قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماریها،سلامتی جسمی این عزیزان تحت الشعاع قرار گرفته و در معرض خطر قرار میگیرند کم شدن حقوق بر اثر بازنشستگی و در نتيجه عدم توانايي براي رسيدگي هاي منظم پزشكي نیز موجب می گردد که همچنان سلامتی یکی از دغدغه های بازنشستگان و کهنسالان بشود.

 

توصیه می گردد این عزیزان در بخش سلامتی جسم و روح، اولاً با انجام ورزشهای مداوم، مستمر و نه رقابتی و با برنامه ریزی صحیح و بموقع بتوانند از حجم این مسائل کم نمایند و ثانیاً از مسئولین مربوطه نیز درخواست میگردد تا با اصلاح قوانین مربوطه، بتوانند آنها نیز در کم شدن دغدغه های این ارزشمندان فراموش شده،سهمی داشته باشند.

 

 

درآمد بازنشستگان

تکریم 5

درآمد بازنشستگان پس از ابلاغ حکم بازنشستگی، بعضاً از نصف تا يك سوم حقوق تنزل پیدا کرده با وجودی که تقریباً هر بازنشسته در زمان بازنشستگی، دارای داماد و عروس بوده و در برخی موارد نیز نوه نیز به آنها اضافه می‏گردد.

در این زمان، بازنشستگان گرامی نیاز به درآمدی دارند که از عهده معاشرت روزمرهو طبيعي با این تازه واردین به خانواده برآیند. و هزينه هاي مترتب بر اين روابط و معاشرت ها، با نصف یا يك سوم درآمد زمان اشتغال قابل رفع نخواهد بود.

لازمه این امر آن است که بازنشستگان گرامی پس از پايان خدمت و در هنگام دریافت پاداش بازنشستگی(که خود رقم قابل توجهی- حداقل برای قشر کارمند- می باشد)،با سرمایه گذاری آن مبلغ در بورس یا محلهای دیگر، قدمی در جهت رفع مسائل آینده خود بردارد، و از خرید موارد مصرفی و غیر سرمایه ای (ماشین و خانه) خودداری نمایند و پس از آن نیز بفکر کارآفرینی با استفاده از تخصص خود یا یادگیری تخصص جدید جهت درآمدزائی باشند.

 

دوم آنكه، مسئولین مربوطه اقداماتی در خصوص افزایش مبالغ دریافتی بازنشستگان و افزایش آن همراه و مساوی با نرخ تورم سالیانه نمایند.

 

وضعيت روابط اجتماعي با بازنشستگان

تکریم 3

دغدغه سوم این قشر خوب و صمیمی، روابط دو جانبه و رفتار با اطرافیان و رفتار اطرافیان با بازنشستگان و کهنسالان می باشد.

در این جا توصیه می گردد که به وسیله رسانه های مختلف، برنامه های آموزشی کامل و صحیح به هر دو طرف ارائه گردد تا هر دو بتوانند به راحتي همدیگر را درک نموده و در کنار هم از این دوران قشنگ زندگی، لذت و استفاده مناسب را ببرند.

 

آرزوی من

آرزوی من برای این قشر خوب و عزیز این است که یک جنبش پایدار از طريق تاسيس انجمن ها و مجامع مربوطه در خصوص بازنشستگان و کهنسالان ایجاد شود که به هرفردی در مورد مسائل و دغدغه های بازنشستگی و کهنسالی آموزش داده و خانواده ها و دستگاههای اجرائی را تشویق نماید تا فرهنگ لذت بردن از بازنشستگی را از دوران جوانی آغاز نموده و خود را برای آن دوران با برنامه ریزی منظم و استوار و ورزش مستمر آماده نماید.

 

به امید آنکه دیگر واژه از کار افتادگی در قاموس هیچ بازنشسته و کهنسالی جائی نداشته باشد.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود

لطفاً آن را با دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید.

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :

  عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

  با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!