0

تکریم بازنشستگان

دسته بندی ها : بازنشستگان 15 مرداد 1398 ولی بختیاری 1504 بازدید
تکریم بازنشستگان

 

 

 

 

 

 

 

تکریم بازنشستگان

هر ساله به مناسبت فرارسیدن 25 ذی الحجه، که روز خانواده و تکریم بازنشستگان نامگذاری شده و روز سی ام سپتامبر که به روز جهانی سالمندان اختصاص یافته است خالی از لطف نیست که بر مسائل این گنجهای فراموش شده نیروی انسانی و این دُرهای گرانبها نگاهی داشته باشیم.

 

البته هر چند تنها یک روز پرداختن به این عزیزان شاید داروي دردهای بی شمار آنان نباشد، اما شايد مرهم کوچکی باشد برای این عزیزان که عمر و جوانی خود را سپری نموده اند.

 

مقدمه تکریم بازنشستگان:

تکریم بازنشستگان (4)

صبح زود مانند همیشه ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‏شود و بعد از ادای نماز و اجرای کمی حرکات ورزشی با گرفتن نان تازه و آماده کردن صبحانه، خانواده را برای خوردن صبحانه خانوادگی از خواب بیدار می نماید. بعد از صرف صبحانه و برداشتن کیف و وسایلش به سمت محل کار میرود تا در آنجا فعالیت 8 ساعته خود را آغاز نماید، بهترین ساعات عمر خود را در محل كار صرف می‏نماید.

در محل كار نيز با ارائه آموزشهاي گوناگون برای انجام وظايف كاري، در عمل بر روی این فرد سرمایه گذاری مي‏نمايند تا بلکه بتواند بقول معروف تبر خود را بیشتر تیز نموده و درخت های بیشتری را قطع نماید.

فرد با علم و تکنولوژی روز نیز آشنا گردیده و به آبادانی و توسعه کشور کمک شایانی نماید.

 

شروع بازنشستگی

لکن تراژدی این عزیزان از آنجا آغاز می شود که این فرد بعد از گذشت 30 سال خدمت یا به وجود آمدن مشکلی در سلامتی فرد، مجبور به کناره گیری از شغل خود می گردد و با کوله باری از تجربه، مهارت و سرمایه گذاری های انجام شده بدون هیچگونه انتقال آن به دیگران راهی منزل گردیده تا سالهای باقیمانده عمر را بدون فعاليت مفيد كاري، طي نمايد و به سالهای گذشته جوانی که در ادارات به پایان رسانده فکر نموده و آنها را بارها و بارها برای خود مرور نماید.

این است قصه پرغصه پیشکسوتان(بازنشستگان) که قرار است تنها در اين روز از ایشان تکریم بعمل آید.

آیا یک روز برای تکریم از کسانی که عمر، جوانی، شادابی، سلامتی و … خویش را برای اعتلای میهن و کشور فدا نموده اند، کافی به نظر میرسد. به نظر نگارنده، این تکریم لازم،اما کافی نیست.اگر همراه با این تکریم که سالی یکبار انجام می شود، بتوان از تجربیات و افکار ارزشمند این قشر استفاده نمود و چراغ راه آینده جوانان نمائیم، به مراتب لذت و شادی بیشتری نصیب این منابع غنی نیروی انسانی خواهد شد.

 

پیشنهاد می شود مقاله  بازنشستگی چیست؟   را نیز مطالعه فرمائید

 

تکریم بازنشستگان (3)

نیازهای پیشکسوتان(بازنشستگان)

بی شک فردی که سالهای عمر خود را در تلاش و زحمت گذرانده و امور زندگي خويش را با حقوق دريافتي آخر ماه برنامه ریزی نموده، پس از فراغت از کار و جدا شدن از محل كار، همزمان با نصف یا ثلث شدن حقوق خود و با راهی

خانه بخت کردن فرزندان خود، نیازهایی چه بسا بيشتر براي آنان به وجود خواهد آمد. پر واضح است که باید به این نیازها و دغدغه ها، در بيش از تنها يك روز از سال توجه ویژه گردد. چه این دغدغه ها، نیازمند عزم جدی و ایجاد یک نهضت ملی است که بتوان آنها را بصورت ریشه ای و کامل حل نمود تا فرد بازنشسته پس از فراغت از کار، دیگر دغدغه ای نداشته و یک زندگی آرام را تجربه نماید.

 

تکریم بازنشستگان (7)

دغدغه های پیشکسوتان(بازنشستگان)

پس از سالها اشتغال در دستگاههای اجرائی و در بعضی مواقع، همدمی با بازنشستگان گرامی، اهم دغدغه های این عزیزان را شاید بتوان به چند بخش اصلی تقسیم بندی نمود:

1- اشتغال فرزندان
2- سلامتی جسم و روان
3- درآمد
4- اشتغال مجدد
5- وضعيت روابط اجتماعي

 

 

اشتغال فرزندان بازنشستگان

بازنشستگان که خود از والدین این سرزمین می باشند، مانند همه مردمان این سرزمین از یکی از خصوصیت-های اصلی مردمان این مرز و بوم(عاطفي بودن)،ارث می برند. پس یکی از مهمترین اولویتهای بازنشستگان متأهل، اشتغال فرزندان آنها است.

این بحث یکی از مسائلی که ذهن و روح بازنشستگان گرامی را بسیار مشغول می نماید. اگر مسئولین مربوطه بتوانند در این زمینه راه کارهائی را از نخبگان جامعه گردآوری و بر اساس آن این دغدغه اصلی این قشر با وفا را کم نمایند، قدمی بسیار سودمند در رشد و تعالی کشور برداشته می شود.

 

سلامت بازنشستگان

تکریم بازنشستگان (6)

دومین مشغله فکری بازنشستگان، مربوط به سلامتی جسم و روح آنان می شود.با بالا رفتن سن این عزیزان، و کم شدن قدرت دفاعی بدن در مقابل بیماریها،سلامتی جسمی این عزیزان تحت الشعاع قرار گرفته و در معرض خطر قرار می گیرند.

کم شدن حقوق بر اثر بازنشستگی و در نتيجه عدم توانايي براي رسيدگي هاي منظم پزشكي نیز مزید بر علت است که همچنان سلامتی یکی از دغدغه های بازنشستگان و کهنسالان بشود. توصیه می گردد این عزیزان در بخش سلامتی جسم و روح، در درجه اول با انجام ورزشهای مداوم، مستمر و نه رقابتی و با برنامه ریزی صحیح و به موقع بتوانند ازحجم این مسائل کم نمایند و در مرحله دوم نیز از مسئولین مربوطه نیز درخواست می گردد تا آنها نیز با اصلاح قوانین مربوطه، در کم شدن دغدغه های این ارزشمندان فراموش شده، سهمی داشته باشند.

 

 

پیشنهاد می شود مقاله  سلامتی در بازنشستگی چیست   را نیز مطالعه فرمائید

 

درآمد بازنشستگان

تکریم بازنشستگان (2)

درآمد بازنشستگان پس از ابلاغ حکم بازنشستگی، تقریباً از نصف تا يك سوم حقوق تنزل پیدا کرده با وجودی که تقریباً هر بازنشسته در زمان بازنشستگی،دارای داماد یا عروس بوده و در برخی موارد نیز نوه نیز به آنها اضافه می‏گردد.

در این زمان، بازنشستگان گرامی نیاز به درآمدی دارند که از عهده معاش روزمره و طبيعي با این تازه واردین به خانواده برآیند.و هزينه هاي مترتب بر اين روابط و معاشرت ها، با نصف یا يك سوم درآمد زمان اشتغال قابل رفع نخواهد بود. لازمه این امر آن است که بازنشستگان گرامی پس از پايان خدمت و در هنگام دریافت پاداش بازنشستگی(که خود رقم قابل توجهی- حداقل برای قشر کارمند- می باشد)، با سرمایه گذاری آن مبلغ در بورس یا محل های دیگر، قدمی در جهت رفع مسائل آینده خود بردارد، و از خرید موارد مصرفی و غیر سرمایه ای(ماشین و خانه) خودداری نمایند و پس از آن نیز بفکر کارآفرینی، با استفاده از تخصص خود یا یادگیری تخصص جدید جهت درآمدزائی باشند.

دوم آنكه، مسئولین مربوطه اقداماتی در خصوص افزایش مبالغ دریافتی بازنشستگان و افزایش آن همراه و همتراز با نرخ تورم سالیانه نمایند.

 

 

وضعيت روابط اجتماعي با بازنشستگان

تکریم بازنشستگان (5)

دغدغه سوم این قشر خوب و صمیمی، روابط دو جانبه و رفتار با اطرافیان و همچنین رفتار اطرافیان با گنجینه های نیروی انسانی (بازنشستگان و کهنسالان) است. در این جا توصیه می گردد که به وسیله رسانه ها، برنامه های آموزشی کامل و صحیح به هر دو طرف ارائه گردد تا هر دو بتوانند به راحتي همدیگر را درک نموده و در کنار هم از این دوران قشنگ زندگی، لذت و استفاده مناسب را ببرند.

 

آرزوی من

آرزوی من برای این قشر خوب و عزیز این است که یک جنبش پایدار از طريق تأسيس انجمن ها و مجامع مربوطه در خصوص بازنشستگان و کهنسالان ایجاد شود که به هر فردی در مورد مسائل و دغدغه های بازنشستگی و کهنسالی آموزش داده و خانواده ها و دستگاههای اجرائی را تشویق نماید تا فرهنگ لذت بردن از بازنشستگی را از دوران جوانی آغاز نموده و خود را برای آن دوران، با برنامه ریزی منظم و استوار و ورزش مستمر آماده نماید.

 

به امید آنکه دیگر واژه از کار افتادگی در قاموس هیچ بازنشسته و کهنسالی جائی نداشته باشد.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود،
لطفاً آن را با دیگر عزیزان خود نیز به اشتراک بگذارید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!