0

سلامتی در بازنشستگی چیست؟

دسته بندی ها : بازنشستگان, در شرف بازنشستگی 14 مرداد 1398 ولی بختیاری 611 بازدید
سلامتی در بازنشستگی چیست؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

 

 

 

 

 

 

 

سلامتی در بازنشستگی چیست؟

دوران بازنشستگی، یکی از بزرگترین حوادت در چرخه زندگی هر فرد است و افراد باید قادر به پذیرفتن این اندیشه شوند که می توانند به طور موفق و با سربلندی به عنوان یک فرد کامل، بدون آنکه اشتغالی داشته باشند،به زندگی ادامه دهند.

این دوران، امکان تصمیم گیری گسترده ای را در مورد زندگی شخص فراهم می آورد که اگر این تصمیمات خوب اتخاذ شوند، فرد، سازمان و جامعه در مجموع منتفع می گردند. خیلی از آدما از بازنشسته شدن میترسن، چون نمیدونن بعدش باید چیکار کنند؟

خب، برای شروع میتونن از سلامتی که نصیبشون میشه لذت ببرن! این سلامتی به دو بخش مهم تقسیم می شود:
1- سلامتی در قبل از بازنشستگی
2- سلامتی در دوران بازنشستگی

 

پیشنهاد می شود مقاله بازنشستگی چیست را نیز مطالعه فرمائید

سلامتی در دوران بازنشستگی (3)

1- سلامت در قبل از بازنشستگی

سلامتی در دوران بازنشستگی خیلی وابسته به شرایط قبل از بازنشستگی دارد و اینکه قبل از بازنشستگی برنامه ریزی مدون و مستمری جهت این امر داشته اید؟

1-1- برنامه ریزی صحیح و منطقی

برنامه ریزی صحیح و منطقی در دوران قبل از بازنشستگی یکی از اصول اساسی برای داشتن بدنی سالم در دوران بازنشستگی است و این برنامه ریزی باید اولا بر اساس وضعیت بدنی و اسکلت هر فرد باشد و نیز منطقی و واقعی باشد و از برنامه های غیر واقعی و رویایی پرهیز نمود.

2-1- ورزش در قبل از بازنشستگی

انجام ورزش و حرکات ورزشی در سنین قبل از بازنشستگی، تضمین کننده سلامتی بدن در دوران بازنشستگی می باشد و این امر در صورتی محقق می گردد که این ورزش بصورت مستمر و مداوم باشد و حتی الامکان بصورت ورزشهای رقابتی و سرعتی باشد، هر چند ورزشهای استقامتی مانند کوهنوردی بیش از بیش در این سنین توصیه می گردد.

3-1- کنترل تغذیه

بحث کنترل تغذیه در سنین قبل از بازنشستگی هر چند که بصورت فوری و آنی خود را در بدن نمایش نخواهد داد، لکن این کنترل تغذیه و رساندن پروتئینهای ضروری به بدن و جلوگیری از ورود مواد غیر ضروری و مضر به بدن در سنین قبل از بازنشستگی نیز از اهمیت در خور توجهی برخوردار می باشد و اگر شخص در این دوران بصورت مستمر و مداوم بر روی تغذیه و خورد و خوراک خود توجه و تأکید لازم را داشته باشد، این امر می تواند ضامن حفظ سلامتی در سنین کهنسالی و بازنشستگی گردد.
سلامتی در دوران بازنشستگی (4)

4-1- بیمه سلامت

بیمه نمودن خود در دورانی که نیاز به بیمه وجود ندارد، تا در زمانی که نیاز است از آن استفاده لازم را بنمائیم نیز از توجه خاص خود برخوردار می باشد، یادم می آید در زمانی با جوانی داشتم صحبت میکردم، و از ایشان سئوالاتی در در خصوص بیمه داشتم، ایشان گفتند آدم  عاقل که پولش را خرج بیمه نمی نماید، اینجا مشخص شد که این جوان تنها تا نوک بینی خود را دیده و از دیدن یک متر جلوتر معذور می باشد.

بیمه نمودن خود و خانواده در زمان اشتغال اهمیت خاص خود را دارد. هر چند که پرسنلی که در ادارات مشغول به کار هستند بر اساس قوانین مربوطه، ادارات و کارفرماها ملزم به بیمه نمودن کارکنان خود می باشد که این خود موهبتی است که دولت به مردم خود نموده است.

2- سلامت در دوران بازنشستگی

بخش دوم در خصوص سلامتی بازنشستگان به زمان و دوران بازنشستگی مربوط می شود و آن زمانی است که فرد پس از سالها کار و تلاش در ادارات، بواسطه قوانین مربوطه و رسیدن به سن مربوطه، از کار و فعالیت جدا شده و بازنشسته می گردند. بعضی از این عزیزان بخاطر برنامه ریزی خوبی که در زمان قبل از بازنشستگی داشتند می توانند به راحتی این دوران را با لذت و شادی بگذرانند و تحقیقات اروپائی ها در این زمینه موید این مطلب است که سلامتی در بازنشستگی بخاطر کم شدن استرس های کاری و استراحت بیشتر در این دوران، افزایش می یابد.
سلامتی در دوران بازنشستگی (5)

1-2- برنامه ریزی صحیح و منطقی

برنامه ریزی صحیح و منطقی در دوران بازنشستگی، لذت این دوران و موقعیت را با توجه به تجربیات و دیدهای وسیع تر و بهتر به زندگی، می تواند بصورت مؤثری افزایش دهد. حال اگر این برنامه ریزی از قبل از بازنشستگی شروع شده باشد که دیگر تضمین کننده این افزایش لذت و شادی می باشد. و اگر تا این لحظه این کار انجام نشده، می توان از همین امروز این کار و فعالیت را آغاز نمود و یک برنامه خوب و صحبح و منطقی و منطبق بر شرایط جسمانی برای خود تهیه و آماده اجرا نمود و همه بازنشستگان و کهنسالان عزیز (که سالهای عمر عزیز و گرانبهایشان را برای فعالیت و کار در این کشور گذاشته اند) این حق را دارند که از این دوران بیشترین استفاده و بهره وری را داشته باشند.

2-2- ورزش در دوران بازنشستگی

ورزش در این سن و این دوران، یکی از ضروری ترین فعالیتهای ممکن برای داشتن بدنی سالم و جسمی فعال و شاداب می باشد و اگر با برنامه ریزی در سنین قبل این امر انجام شده باشد و این فعالیت بصورت مستمر و مداوم انجام شده باشد که دیگر نگرانی خاصی وجود ندارد، لکن باز اگر این امر مغفول مانده باشد، لازم است که از هم اکنون بر اساس برنامه ریزی انجام شده، حداقل 30 دقیقه در روز به این فعالیت ضروری و شاداب کننده اختصاص یابد بصورتی که با وضعیت جسمی فرد سازگار باشد و توصیه می گردد در این سنین و دوران، از ورزشهای رقابتی خودداری کرده و تنها اگر مشکلاتی جسمی نیز وجود داشته باشد، تنها به پیاده روی سریع که تنها تپس قلب را تا حدودی بالا میبرد، در دستور کار قرار گیرد. البته همچنان لازم به ذکر می باشد که این امر باید بصورت مستمر و مداوم انجام شود تا بتواند ثمر بخش و سودمند باشد.

سلامتی در دوران بازنشستگی (6)
3-2- کنترل تغذیه در دوران بازنشستگی

کنترل تغذیه و ورودیهای خوراکی به بدن، در سنین میانسالی و کهنسالی و بازنشستگی از واجبات لازم و ضروری می باشد که در این زمان با توجه به اینکه وضعیت جسمانی و اعضاء و جوارح بدن کم کم به ورودیهای بدن بصورت خیلی سریع و فوری جواب میدهد،لذا لازم است که کنترل بیشتری بر روی تغذیه صورت گیرد. زیرا که انواع بیماریها در این سنین به بدن حمله می نماید و برای جلوگیری از قوی شدن این بیماریها، باید در تغذیه بررسی بیشتری صورت گیرد. توصیه اکید این است که تا حد امکان از استفاده از قندها(قند و شکر) و مواد گلوگزی(برنج زیاد) خوددداری نموده و به مصرف مواد غذاهاي فيبردار بپردازید. اين غذاها شامل ميوه‌جات، سبزي‌جات، بقولات (لوبيا و باقلا) و تمامي حبوبات مي‌شوند. شما همچنين مي‌توانيد از غذاهاي فيبرداري که داراي کلسترول کم‌تر هستند (مثل سوپ و آش جو) استفاده کنيد. غذاهاي ديگري که براي سلامتي مفيدند شامل برنج سبوس‌دار، جو، نخود، باقالا، لوبيا، جوجه، ماهي پخته، کليه نان‌هاي جو و سبوس‌دار، گوشت سفيد بوقلمون، ماست کم چرب و سفيده تخم مرغ مي‌باشند. از وعده‌هاي غذايي وسوسه انگيز و رژيم‌هاي غذايي که براي غالب شدن بر وزن بدن و خوش اندام شدن تجويز مي‌شوند پرهيز کنيد؛ زيرا اين رژيم‌ها به خاطر حذف ساير موادغذايي مهم و مغذي مي‌توانند خطرناک باشند و شما را از اين مواد غذايي محروم کنند.سالم و تندرست ماندن يک مشوق و انگيزه مالي براي شما به ارمغان مي‌آورد. همچنان که شما آهسته آهسته به سمت دوران بازنشستگي مي‌رويد، سلامتي و تندرستي به شما کمک مي‌کند به جاي اين که پول خود را صرف دوا و درمان کنيد، آن‌را حفظ کردهدر وضعيت بهتري قرار بگيريد.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود،
آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!