0

مصاحبه با نشریه زندگی نو – صندوق بازنشستگی صنعت نفت

دسته بندی ها : مصاحبه 24 شهریور 1398 ولی بختیاری 480 بازدید
مصاحبه با نشریه زندگی نو

طرح توانمندسازی پیشکسوتان(بازنشستگان)

 

بازنشستگان بخشی بزرگ از آحاد جامعه محسوب می‌شوند.

چنان که بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته و آمارهای موجود جمعیت آنها در آخرین سرشماری سال 1395 معادل 3/9 درصد کل جامعه بود و در سال 1397، معادل 6/9 درصد و در سال‌های آتی هر سال حدود 700 هزار نفر به جمعیت سالمند کشور اضافه شده به صورتی که در سال 1430 برآورد شده حدود 25 درصد جمعیت کل کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد.

اگرچه برخی از پژوهشگران حوزه اجتماعی از این امر به عنوان یک تهدید یا بحران یاد می‌کنند، اما بازنشستگان به عنوان قشر نخبه و فرهیخته جامعه با دارا بودن کوله‌باری از تجربیات و مهارت‌های ارزشمند که حاصل تلاش‌ها و زحمات آنان در طول سال‌های خدمت است، فرصتی محسوب شده که می‌توانند به دولت در حل بسیاری از مشکلات یاری رسانند.

عمده‌ترین مشکلات بازنشستگان چنان‌که از مطالعات میدانی برآمده، کاهش انگیزه، کاهش درآمد اقتصادی، کاهش سلامت و در پی آن کاهش نشاط و شادابی است.

گذر عمر اتفاقی است که هر لحظه در حال وقوع است و گریز‌ناپذیر، اما می‌توان با اندیشیدن راه‌کارهایی از عوارض آن کاست.

در این خصوص با دو تن از اعضای مجموعه «گردآورندگان طرح گنجینه نیروی انسانی» به گفت و گو نشستیم تا ما را با بهترین راه‌های حفظ، نگهداری و توانمندسازی سالمندان آشنا سازند.

ولی بختیاری و فرخ هاشمی در گفت و گوی امروز(با نشریه زندگی نو)، گنجینه نیروی انسانی را به ما خواهند شناساند.

امید که ره‌یافت‌های این مجموعه که حاصل سال‌ها تحقیق، مطالعه و پژوهش است، راهنمای شما برای دستیابی به سلامت و شادابی باشد.

مصاحبه با نشریه زندگی نو - صندوق بازنشستگی صنعت نفت

گنجینه نیروی انسانی برای حفاظت و نگهداری از سالخوردگان که در حقیقت گنجینه‌های گرانبهای در دسترس هستند، بهترین راه را در توانمندسازی آنان یافته است تا با خودمراقبتی، علاوه بر ایجاد نشاط و انگیزه، سبب‌ساز کاهش هزینه‌های مترتب بر جامعه، دستگاه‌های مرتبط و خانواده شوند.

به گفته این دو عضو این نهاد نوپا، که چند سالی است به همت تنی چند از فرهیختگان علوم انسانی و پزشکی پای به عرصه نهاده، اجرای کارگاه‌های آموزشی برای سالمندان، روند توانمندسازی آنان را سرعت می‌بخشد.

بدیهی است فرایند توانمندسازی بازنشستگان باید قبل از رسیدن آنها به سن بازنشستگی آغاز شود تا افراد با دیدی آگاه و روشن به مرحله جدید قدم گذارند.

عملکرد مجموعه:

ولی بختیاری درباره مجموعه گنجینه نیروی انسانی می‌گوید:

این مجموعه در چهار بخش اقدام به توانمندسازی بازنشستگان می‌کند: افزایش انگیزه و بالابردن روحیه، افزایش درآمد از طریق کارآفرینی، افزایش سطح سلامت، افزایش نشاط و شادابی. این مجموعه در هریک از بخش‌های مذکور با برپایی کارگاه‌هایی، به آموزش خواهد پرداخت.

گنجینه نیروی انسانی ضمن آموزش در چهار حوزه آموزش، کسب و کار، رفاه و سلامت بر آن است که گستره توانمندی‌های مخاطبان خود را به دیگر شاخه‌ها امتداد دهد و نه تنها در یک حوزه، که در حوزه‌های مرتبط نیز آنها را ورود دهد مثلا پس از آموزش راه‌های کارآفرینی، زمینه ورود به بازار فروش را نیز فراهم کند.

مصاحبه با نشریه زندگی نو - صندوق بازنشستگی صنعت نفت

باید گفت تنها بازنشستگان نیستند که می‌توانند مخاطب این مجموعه قرار گیرند بلکه دوره‌های در نظر گرفته شده برای تمامی سنین کارآمد بوده و می‌تواند نیاز تمامی گروه‌های سنی را برآورده سازد. آموزش‌هایی نظیر تندخوانی، اعتمادبه‌نفس، مهارت‌های زندگی، خنده‌درمانی و… هریک مهارت‌هایی است که می‌تواند یاریگر جوانان برای برخورداری از سطح بالاتری از زندگی، روابط و موفقیت‌های اجتماعی باشد.

این مجموعه کوشیده است با برقراری ارتباط با نهادهای مرتبط با سالمندان، مخاطبان خود را در سازمان‌های مختلف دریابد و آنها را با آموزش صحیح، برای زندگی ثمربخش و سرشار از نشاط و سازندگی در باقی سال‌های فراغت از کار آماده سازد.

بی شک شایسته است که بازنشستگان صنعت نفت که از زمره بازنشستگان فرهیخته و آگاه جامعه بوده نیز از این موهبت بی‌نصیب نمانند. این مجموعه بر آن است با آگاهی بخشی به گروه بزرگی از جامعه که خود از درجه کمال و فرهیختگی برخوردارند، جامعه را از سلامت و نشاط سرشار کند.

چراکه خرسندی جوانان در گرو شادابی و یمن حضور پدران و مادرانی است که در سایه آنها پرورش یافته‌اند و گوهر وجودشان را بر هر خواسته‌ای ارج می‌نهند.

گنجینه نیروی انسانی

گنجینه نیروی انسانی

بازنشستگان ارجمند و تمامی اعضای خانواده آنها می‌توانند با ورود به سایت گنجینه نیروی انسانی از برنامه‌های این مجموعه اطلاع یابند و در صورت تمایل در کارگاه‌های ویژه‌ای که در نظر گرفته شده شرکت کنند. امید که این حرکت، مبدا پویایی همه افرادی باشد که زندگی را دوست دارند و لحظه‌ لحظه آن را گرامی می‌دارند.

 

در صورت تمایل، مقاله بازنشستگی چیست را نیز مطالعه فرمائید

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!