0

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

دسته بندی ها : بازنشستگان 14 مرداد 1398 ولی بختیاری 369 بازدید
هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

 

 

 

 

 

یادگیری در هر سنی می توان انجام داد.هر فردی در زمان اشتغال خود، بنا به شرایطی که حقوق های ماهانه برای افراد شاغل به وجود می آورد، ریسک پذیری خود را کاهش داده و دیگر کمتر اقدام به ریسک نمودن می نماید.

و این ریسک گریزی تا زمانی که برگه بازنشستگی را به دستمان می دهند، نیز ادامه یافته و در آن موقع، دیگر حاضر نیستیم، چیزی یاد بگیریم و با این باور که دیگر مغزمان کشش ندارد، از زیر بار یادگیری فرار می کنیم.

 

آیا براستی، دیگر ما توانائی یادگیری در سنین بالا را نداریم؟

آیا دیگر نمی توان در دوران بازنشستگی، به فراگیری مهارت و فن جدید اقدام نمائیم؟

ما در این مقاله سعی بر آن داریم که این مورد را بررسی نمائیم.

با ما همراه باشید

پیشنهاد می شود، مقاله توقع از دیگران در دوران بازنشستگی را نیز مطالعه فرمائید.

 

یادگیری چیست؟

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

یادگیری بنا بر تعریفی که در ویکی پدیا آمده است: کارکردی است که با آن، دانش، رفتارها، توانمندی‌ها یا انتخاب‌های نو یا موجود به ترتیب، درک یا تقویت و اصلاح می‌شوند، که شاید به یک تغییر بالقوه در ترکیب داده ها، عمق دانش، رویکرد یا رفتار نسبت به نوع و گستره تجارب منجر شود.

پس همانگونه که ملاحظه می فرمائید، با یادگیری، توانائیها تقویت و یا اصلاح می شوند.

 

چرا ما باید در طول عمر خود، فرآیند یادگیری را داشته باشیم؟

شاید شما نیز تا کنون آبی را که در یک محل جمع شده باشد را دیده اید، بعد از مدتی اگر جریان نداشته باشد، به گنداب تبدیل می شود.

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

مغز انسان نیز اگر تا مدتی، اطلاعات و داده جدید به آن وارد نشود، نیز کم کم، دچار فراموشی شده و دمانس یا آلزایمر را به بدن وارد می نماید.

بخاطر همین موضوع می بایست، کلیه افراد در کلیه سنین، نسبت به آموختن اهتمام ورزند. همانگونه که فرمودند:

زگهواره تا گور دانش بجوی

بر اساس این ضرب المثل، می توان پی برد، که فراگیری و یادگیری از گهواره آغاز گردیده و تا گور نیز ادامه می یابد و این که بعضی از افراد، بر این باور هستند که دیگر مغز آنها توانائی یادگیری ندارند، این باوری اشتباه است.

بر اساس تحقیقات هوش انسان در کل زندگی یکسان است و مطلب دیگر اینکه یادگیری در هر سنی می تواند اتفاق بیفتد و یادگیری می تواند مغز شما را فعال تر، پیچیده تر و اثربخش تر کند.

 

دلیل اصلی برای یادگیری در دوران بازنشستگی:

یکی از مهمترین دلائلی که می بایست هر فردی مخصوصاً در دوران بازنشستگی مشغول به یادگیری گردد، رهائی از آلزایمر می باشد.

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

با گشتی در دنیای اطراف خود به خوبی می توانید افرادی را بیابید که در طول زندگی خود، مرتب مشغول به مطالعه، و یادگیری بوده اند و آلزایمر جرأت نزدیک شدن به آنها را نداشته است، و همچنین شما می توانید،افرادی را نیز بیابید که بعد از مدتی که از بازنشستگی خود دور شده و از هر آموزشی دوری جستند، کم کم، آثار و علائم آلزایمر در آنها خود را نمایان می نماید.

و همانگونه که مستحضر می باشید، اعضاء بدن، تنها اعضائی هستند که برای سلامتی هر جزء از آن، می بایست از آن عضو، استفاده بهینه گردد و هر چه بیشتر از عضو استفاده نمائید، آن عضو در سلامتی بهتر می باشد. و بنا بر اصلی که از هر عضوی در بدن که استفاده ننمائید، آن عضو به مرور از  شما گرفته خواهد شد، مغز نیز اگر مدتی از آن استفاده لازم برده نشود، فراموشی و آلزایمر جزء یک یاز بدیهی ترین امراضی است که به سراغ آنان خواهد رفت.

 

چطوری می توان در دوران بازنشستگی(پیشکسوتی) حرفه جدیدی را آموخت؟

راه های مختلفی وجود دارد که می توان به آموزش مهارت جدید در دوران بازنشستگی اقدام نمود. لکن قبل از اینکه این راه ها را به شما بنمایانیم، می بایست از دو نمونه اصلی که این مرزها را پیمودند یاد نمائیم:

 

نمونه اول یادگیری در دوران بازنشستگی:

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

سودای ورود به سیاست

 

اولین نمونه در این مقاله، آقای «سیدقنبر حیدری شیشوانی» است کهدر خرداد ماه سال 95، با داشتن 86 سال سن از پایان‌نامه ارشدش دفاع کردتا لقب مسن‌ترین دانشجوی کارشناسی ارشد را به خود اختصاص دهد.

زندگی تحصیلی آقای حیدری در این 87 سال بالا و پایین زیاد داشته و خودش هم فکر نمی‌کرده روزی دانشجوی دکتری شود. او که متولد سوم تیرماه 1309 است سال سوم متوسطه را در 20 سالگی در دبیرستان لقمان تبریز تمام می‌کند و بعد هم کارمند آموزش و پرورش می‌شود. او البته روزهای تلخ کودتای 28 مرداد را به خاطر دارد که در همان روزها 4 ماه هم زندانی می‌شود،بعد از آزادی به دبیرخانه فرمانداری عجب‌شیر می‌رود. سال 55 دیپلمش را می‌گیرد و 5 سال بعدش هم بازنشسته می‌شود. بعد از گرفتن دیپلم ، 25 بار در آزمون کنکور شرکت می‌کند که درنهایت سال 80 سد کنکور را می‌شکند و به عنوان دانشجوی رشته علوم اجتماعی گرایش برنامه‌ریزی وارد دانشگاه آزاد جهرم می‌شود.

خودش می‌گوید: “10 سالی طول کشید تا مدرکم را بگیرم. در طول تحصیل سه ترم مشروط شدم و دو ترم هم درس نخواندم. چون شهریه دانشگاه آزاد بالا بود، البته در طول لیسانس با درس زبان انگلیسی خیلی مشکل داشتم و خوب متوجه نمی‌شدم تا اینکه بالاخره درسم را تمام کردم و در سال 91 هم دانشجوی ارشد رشته تحقیقات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد عجب‌شیر شدم و همین امسال(سال 95) از پایان نامه‌ام دفاع کردم. حالا تصمیم دارم که در دوره دکتری رشته الهیات در دانشگاه میناب ادامه تحصیل دهم.”

 

نمونه دوم یادگیری:

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

جناب آقای جلیل غرقی در ‌سال ۹۱ وارد دانشگاه، رشته حقوق گردید و کارشناسی خود را با معدل 19.24 به پایان رساند. او همان ‌سال بدون کنکور و به دلیل معدل الف بودن، دانشجوی مقطع ارشد شد و با معدل ۲۰ این دوره را هم پشت سرگذاشت و حالا در آستانه‌ دکتر شدن است.

ایشان متولد ماه مهر است و دهه نهم زندگی‌اش هم با معروف‌ترین رویداد این ماه یعنی آغازسال تحصیلی پیوند خورده است؛ جلیل غرقی در ۸۷ سالگی دانشجوی دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز است و این روزها مانند یک جوان ۱۸ ساله با جزوه و میان‌ترم و اصطلاحات دانشگاهی روزگار می‌گذراند.

اما آقای غرقی وارد دانشگاه نشده بود که مدرک کارشناسی بگیرد و دنبال سربازی و بازار کار برود؛ دانشجوی ۸۷ ساله رشته حقوق، این‌روزها تنها زندگی می‌کند و روزانه نزدیک به ۶ ساعت درس می‌خواند که هم نکته‌ای جدید بیاموزد و هم استرس و فشار دوران کهنسالی را فراموش کند؛ غرقی می‌گوید چنان غرق درس می‌شود که حتی ساعت‌ها فراموش می‌کند شامش را هم بخورد.

بهتر است به مقاله سلامتی در دوران بازنشستگی چیست؟ نگاهی بیندازید.

 

یادگیری در دوران بازنشستگی به چه صورتی باید باشد؟

اگر نخواهیم آموزش جدیدی را در کارنامه خود داشته باشیم، پس بناچار باید با همان حقوق ناچیز دوران بازنشستگی، روزگار بگذاریم و با توجه به باورهای غلطی که از کودکی در ذهن و روان ما قرار دادند، ما را به قناعت فراخواندند.در صورتی که این باور به هیچ وجه صحیح نیست.

 

چرا “ما باید پایمان را به اندازه گلیم مان دراز کنیم“؟؟؟!!!

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

این یکی از بزرگترین ضرب المثل های اشتباهی است که از کودکی مدام به  ما گوشزد نمودند و به قول استاد عظیم الشأن ما(دکتر سلیمی)، اکثریت آموزه های ما از والدین و مربیان ما بوده است و آنها بد نبودند، بلکه آنها بلد نبودند و آموخته های خود را به بهترین شکلی که بلد بودند به ما منتقل می نمودند.

اما در حال حاضر، این باور را باید درون خود نهادینه نمائیم که ما پایمان را دراز می کنیم و اگر گلیم کوچک بود، سعی در بلند کردن گلیم می نمائیم نه اینکه پایمان را جمع کنیم.

به همین منوال اکثریت قریب به اتفاق شاغلین، سالیان سال، زندگی خود را با حقوق دریافتی خود همتراز نموده و سعی در حداقل کردن، هزینه های خود می نمودند. هر چند کاهش هزینه ها، امری پسندیده و نکوهیده است، لکن اگر این کاهش هزینه اگر تنها به دلیل کاهش درآمد باشد، آنگاه این مورد را بایدمورد بررسی قرار داد.

 

تا چه میزان می توان در دوران بازنشستگی کاهش هزینه داشت؟

اگر در دوران بازنشستگی، کاهش درآمد داشته باشیم، به جای اینکه از هزینه های ضروری خود، کم نمائیم، سعی در پیدا نمودن راه های جدید کسب درآمد و یا افزایش درآمد خود باشیم.

در دوران بازنشستگی که دیگر افراد بنا بر همان باورهای غلطی که متأسفانه درجامعه رواج دارد، افراد خود را آماده کاهش قوا، و خانه نشینی می نمایند و خود را مکلف می نمایند که با همان حقوق دریافتی بازنشستگی، زندگی خود را مجدداً برنامه ریزی نموده و باز هم متأسفانه دیده شده است که از بسیاری از هزینه های ضروری خود نیز کم می نمایند.

اما عزیزان گنجینه های نیروی انسانی، باید توجه داشته باشند که هزینه ها هم،حداقلی برای خود دارند و اگر از آن حداقل، بیشتر کاهش هزینه داشته باشیم، آن کاهش هزینه ها، قطره قطره جمع گشته و به ناگاه با یک پیش آمد و اتفاق ناگوار، تمام آن کاهش ها را به یکباره، جبران خواهد نمود و ما را مجبور به پرداخت هزینه های سرسام آوری می نماید که آن هزینه های ناگوار را می توانستیم از وقوع این هزینه ها،با کمی درایت و پیش بینی جلوگیری نمائیم.

 

دلائلی برای عدم یادگیری در دوران بازنشستگی:

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

 

احتمالاً تعدادی از عزیزان، می گویند ما دیگر کارهایمان را انجام داده ایم، و حال زمان استراحت ما می باشد، عزیزان کار نیز اگر در جهت علائق باشد، می تواند به مانند تفریح باشد با این تفاوت که هم حس مفید بودن با آن همراه است و هم تفریح و هم باعث درآمد و رفاه می گردد.

 

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

و باور اشتباه دیگر آنکه، ما در این سن دیگر توانائی یادگیری نداریم. لازم است یادآوری نمایم که تولستوی نویسنده مشهور روسی، آموزش دوچرخه سواری را در سن 67 سالگی آغاز نموده و شروع به دوچرخه سواری نمود .

 

خوب حالا باید چکار کنیم:

خوشبختانه، به تازگی مؤسسات و شرکت های کارآفرینی و کاریابی در کشور شروع به کار نموده اند که می توانند برای گنجینه های نیروی انسانی (عزیزان پیشکسوت (بازنشسته)) با توجه به علائق، مهارت و تخصص آنها، اشتغال ایجاد نموده و در جهت افزایش درآمد این قشر خوب و فهیم، قدم بردارند.

هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست

نحوه کار نیز بدین شکل است که در درجه اول، اگر فرد پیشکسوت، دارای مهارتی باشد که دیگران به آن مهارت نیاز داشته باشند، شرکت با آموزش مهارت های ارتباطی، و اعطاء گواهینامه جهت آن مهارت، نسبت به معرفی این عزیزان به بانک ها، در جهت دریافت تسهیلات اقدام می نمایند و این عزیزان می توانند پس از دریافت تسهیلات، نسبت به شروع کار خود اقدام نمایند.

و اگر فرد، فاقد شغل و حرفه ای باشد که نیاز دیگران است، یا علایق آنها، با مهارت هاو تخصص های آموخته شده مغایر باشد، فرد بوسیله آموزش های جدید نسبت به فراگیری مهارت مورد درخواست کسب و کار خانگی، اقدام و سپس نسبت به دریافت تسهیلات و یا دریافت مواد لازم جهت کسب و کار خانگی اقدام می نماید.

پس از ساخت و تولید در منزل، اگر وسایل توسط شرکت ارائه شده باشد، وسائل و تجهیزات تولید شده نیز توسط همان شرکت خریداری می گردد و اگر وسایل توسط خود فرد تهیه شده باشد، نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا، توسط همان شرکت در نقاط مختلف کشور ایجاد می گردد تا عزیزان پیشکسوت بتوانند وسائل تولیدی خود را در آن نمایشگاه ها به فروش برسانند.

 

سخن آخر

بیائید در این دوران، که دیگر زمانی برای رفع اشتباه های جدید خود نداریم، باورهای اشتباه خود را کنار گذاشته و از دوران بازنشستگی که می تواند یکی از بهترین دوران های خوب و مفرح ما باشد، با درایت و بدون اتکاء به دیگران استفاده مناسب و بهینه را بنمائیم.

 

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود،

لطفا آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!