0

3 سئوال در خصوص پرونده آقای نجفی

دسته بندی ها : بازنشستگان, در شرف بازنشستگی 14 مرداد 1398 ولی بختیاری 526 بازدید

 

 

 

 

 

 

 

 

ماجرای آقای محمدعلی نجفی و درسهائی که باید از این ماجرا گرفته شود.

نجفی و سئوالهای مرتبط 5

در اولین ساعات هشتم خرداد ماه سال جاری، یک خبر کلیه شبکه های مجازی را از آن خود کرد.

محمد علی نجفی شهردار سابق تهران، همسر دومش را به قتل رساند.

این خبر و تبعات ناشی از آن که در حال حاضر که حدود سه روز از ان گذشته هنوز در سرخط خبرها،خودنمائی می نمایند، مرا به فکر فرو برد که اگر آقای نجفی، غیر از قتل همسرش، کار خارق العاده مثبتی انجام داده بود، نیز چنین در سرخط خبرها باقی می ماند.

مسلم است که پاسخ منفی است، زیرا که ما عادت نمودیم که تنها به نشر و انتشار اخبار منفی در باره دیگران مبادرت نمائیم و از انتقال مطالب مثبت دیگران به غیر، کاملاً بیگانه هستیم.

سئوالات در این خصوص:

نجفی و سئوالهای مرتبط 4

حال دو سئوال اینجا مطرح می شود:

 • آیا این عمل آقای نجفی، (درست یا غلط ما نمی دانیم) که مسئله ای خصوصی است، و تنها به این خاطر عمومی گردیده که فرد مشهور می باشد، آیا این قضیه به ما مربوط می شود؟
  اگر مربوط می شود، یا احتمالاً ما از اقوام درجه یک ایشان هستیم که سرنوشت ایشان در زندگی ما نیز نقشی به عهده دارد. یا احتمالاً به عنوان وکیل مدافع که باید از ایشان دفاع یا بعنوان نماینده دادستان باید ایشان را محاکمه نمائیم، و یا اینکه در نهایت، ما قاضی هستیم که باید در خصوص ایشان حکم صادر نمائیم. به نظراینجانب، این مسئله تنها به این چهار قشر مربوط می شود.
 • آیا اگر چنین توجهی که ما در این چند روز به این قضیه داشتیم، به زندگی و مسائل خود معطوف می نمودیم، چند قدم در زندگی خود پیشرفت نداشتیم؟ یا راه حل های بهتری برای امرار معاش خود پیدا نمی نمودیم؟ این را خوب میدانیم که با توجه کامل به یک مسئله، و پیدا کردن اصل صورت مسئله، راه حل های آن بسادگی در اختیارمان قرار خواهد گرفت. اما براستی ما به دنبال پیدا کردن حل مسئله خودمان هستیم، یا این مغز خزنده ما (که وظیفه حفظ سلامتی ما را نیز بعهده دارد و از مصرف انرژی بیشتر واهمه دارد)، همیشه به جای اینکه به مسائل خودمان که شاید کمی نیاز به تفکر داد و انرژی می برد، ترجیح می دهد که توجه ما را به مسائل دیگران معطوف نماید. زیرا که دیگر نیازی به فکر کردن ندارد و تنها ما باید قضاوت کنیم، آنهم با اطلاعات و داده های دریافتی خودمان از شبکه های متفاوت مجازی.

خاطره:

نجفی و سئوالهای مرتبط 2

در اینجا یاد خاطره ای افتادم، در زمان دانشجوئی در دانشگاه مدیریت دانشگاه تهران، استاد حقوق بسیار نازنینی داشتیم که ایشان قاضی دادگاه نیز بود. در زمان درس، ایشان به خاطر اینکه افراد خسته نشوند و درس را بهتر درک نمایند، گاهی اوقات زمان استراحتی برای دانشجویان در نظر می گرفت.

در یکی از زمان های استراحت، دانشجویان از این استاد فرهیخته خواستند که در باره جلال الدین فارسی که در آنزمان سرتیتر خبرهای روزنامه ها بود و مطالبی منسوب به ایشان بود، نظر خود را اعلام نمایند. و واکنش این استاد در قبال این درخواست ها بسیار جالب و قابل تأمل بود.

زیرا ایشان به مانند بسیاری از ما، که درجا شروع به نقد و بررسی و در نهایت قرائت حکم نهائی می نمائیم عمل ننمود. بلکه پس از اصرارهای فراوان دانشجویان اعلام داشت که من اینگونه نظر نمی دهم. بلکه پس از دریافت پرونده کامل ایشان، و بررسی کامل بودن اسناد و مدارک مثبته، نظر خود را اعلام خواهم نمود. آنهم نه برای شما، بلکه تنها بر روی پرونده، نظر خود را مکتوب خواهم نوشت.

در زمانی که دانشجویان اصرار داشتند که اینهمه مطالب و اخباری که منتشر می شود پس سند و مدرک نیست، ایشان در جواب اعلام داشتند، که این مطالب، تنها بازار گرمی روزنامه ها برای کسب درآمد بیشتر می باشد و از نقطه نظر حقوقی دارای هیچ ارزشی نیست.

نتیجه دو سوال اول:

نجفی و سئوالهای مرتبط 3

حال بیائیم رفتار خویش را با این استاد فرزانه مقایسه نمائیم، ببینیم که آیا به این راحتی می توانیم انگشت اتهام خویش را به سوی هر فرد گرفته و نهایتاً بدون هیچ دادگاه و وکیلی که در محضر ما باشد، حکم به محکومیت یا برائت ایشان دهیم.

انتخاب با شماست.

سوال سوم:

همیشه در سمینارها و کارگاه هایم، یک اسلاید وجود دارد که در آن حس خوب و حس بد را به نمایش می گذارم و از حاضرین درخواست می شود که بیان کنند که هر یک چه حسی می خواهند.

نجفی و سئوالهای مرتبط 7

و در تمام موارد، حاضرین درخواست حس خوب را می نمایند.

یادم است در آخرین کارگاه که روز چهارشنبه، یعنی دقیقاً دو روز پس از قضیه آقای نجفی برگزار شده بود، وقتی از حاضرین این سئوال را پرسیدم و آنها نیز جواب همیشگی که حس خوب است را بیان نمودم، از حاضرین در خصوص قضیه آقای نجفی سئوال شد و اینکه چند نفر در حال پیگیری قضیه هستند و تقریباً قریب به اتفاق همه اعضاء،به نشانه اینکه مشغول دنبال نمودن این قضیه هستند، دستان خویش را بالا بردند.

حس خوب یا حس بد؟

در آن زمان، سوال بعدی را مطرح نمودم.

آیا با پیگیری قضیه آقای نجفی، حس ما خوب میشود یا بد؟

مشخص است که نمی توان از تهران به سمت کرج برویم و انتظار داشته باشیم
که به مشهد برسیم.

نمی توان دنبال قضیه قتل و جنایت و پیگیری های بعدی آن برویم و انتظار داشته باشیم
که ذهن ما حس خوب را تجربه نماید.

نجفی و سئوالهای مرتبط 6

به گفته ویلیام گلسر در قانون انتخاب، که می گوید، ما خود انتخاب می کنیم که چه سرنوشتی و چه زندگی داشته باشیم،الان هم ما انتخاب می نمائیم که حس خوبمی خواهیم یا حس بد.

پس اگر بدنبال حس خوب می گردیم، باید به دنبال مسائل مربوط به خودمان برویم و از جستجو و کندوکاو در مسائل دیگران خوددداری نمائیم.

در اینجا نیز انتخاب با شماست.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید.

گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0