0

چرا بازنشستگان آینه شاغل است ؟

دسته بندی ها : بازنشستگان 15 مرداد 1398 ولی بختیاری 764 بازدید
چرا بازنشستگان آینه شاغل است ؟

 

 

 

 

 

 

 

چرا بازنشستگان آینه شاغل است ؟

بازنشستگان‌ (پیشکسوتان) آیینه شاغل است ، این تنها قسمتی از سخنرانی آقای حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که درنخستین نشست مجمع کانون بازنشستگان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، ایراد فرمودند .

براستی بازنشستگان‌ (پیشکسوتان) آیینه تمام نمای شاغلین هستند ؟

چرا به بازنشستگان‌ (پیشکسوتان) آیینه می گویند ؟

 

ayne

آیینه چیست؟

در تعریفی که ویکی پدیا از آیینه دارد آمده است : آینه ، وسیله‌ای است که به علت صافی و بازتاب بالایش ، بر رویه خود ، تصویر اجسام را نشان می‌دهد .

اینکه آیینه تصویر اجسام را نشان میدهد و بدون کم و کاست ، ناشی از صاف بودن و تمیز بودن آن دارد و از این که هیچ چیز مخفی و ناپیدایی در آن وجود ندارد .

چرا بازنشستگان‌ (پیشکسوتان) آیینه شاغلین هستند ؟

پیشکسوتان (بازنشستگان) از آن جهت آیینه شاغلین لقب گرفته اند ، چون فردای شاغلین را ، پیشکسوتان (بازنشستگان) شکل می دهند و شاغلین پس از چند صباحی به همین صف می پیوندند .

پس هر چه به بازنشستگان رسیدگی گردد ، به همان نسبت ،شور و اشتیاق شاغلین نیز افزایش می یابد ، زیرا که می دانند چنین امکاناتی نیز برای آنان در زمان پیشکسوتی مهیا می باشد .

و همین به آنان امید می دهد که کسانی هستند که به فکر آسایش آنان در زمان بازنشستگی هستند و آنها را پس از ۳۰ سال خدمت ، کار و تلاش در محل اشتغال، به حال خود رها نمی کنند.

و اگر به بازنشستگان رسیدگی خوب و مناسب نشود ، و شاغلین این مسئله را دریابند ، به همان نسبت ، بر روی شور و اشتیاقو عملکرد آنان اثر گذاشته و از بهره وری آنان احتمالاً کاسته خواهد شد .

استطاعت مالی در زمان پیشکسوتی یکی از مسائلی است که همواره ذهن این عزیزان را به خود مشغول داشته و آنان را نگران می نماید .

زیرا در زمانی که گنجینه های نیروی انسانی ، حکم بازنشستگی را دریافت می دارند ، دقیقاً، دیگر فرزندان هر یک تقریباً مستقل شده و زندگی جدیدی را آغاز نموده و شاید حتی بچه دار نیز شده باشند و فرد پیشکسوت علاوه بر اینکه من بعد باید وظیفه پدر/مادر را دارد ، وظیفه پدر بزرگ/مادربزرگ را نیز دارا می باشد .

و مشخص است که همگان از بزرگان ، انتظارات بیشتری دارند و درست است که فرزندان خانه را ترک نموده اند ، اما هر یک با چندتا اضافه تر برای میهمانی و مراسمات مختلف مجدداً به خانه برمی گردند و آن زمان است که بحث مسائل اقتصادی ، شدیداً خودنمایی می نماید .

چطوری به پیشکسوتان احترام بگذاریم ؟

احترام به بازنشستگان شامل قانون و قاعده خاصی نیست ، کافی است که کمی به آنان توجه نموده و به مسائل و مشکلات آنان به دقت تمرکز کرده و در جهت حل آن مسائل و مشکلات قدم بردارید .

پیشکسوتان(بازنشستگان) افرادی هستند که حداقل ۳۰ سال از بهترین

سالهای عمر خود را در ادارات و سازمان های مختلف ، به سر برده اند

و حال که به گفته بعضی از عزیزان پیشکسوت (بازنشسته) – البته با

نظر نگارنده کاملاً این گفته متفاوت است – نیروی بدنی کاهش یافته و

توان و نای گذشته را ندارند و به گوشه ای پناه می برند ، شایسته است

که به نحو مقتضی و با احترام با این گنجینه های پر ارزش نیروی انسانی

رفتار گردیده و آنان را مورد تکریم قرار دهند .

تا حد امکان ، به وضعیت معیشت آنان توجه لازم مبذول گردد ، در جهت خدمات گردشگری آنان و داشتن اوقاتی جهت بودن با همکاران سابق خود ، البته با یک مشاور که به مسائل مثبت تمرکز نمایند ، اقدامات لازم به عمل آید . در جهت خدمات درمانی افراد ، توجه ویژه به عمل آید.

و نسبت به رفع دغدغه این عزیزان در خصوص اشتغال فرزندان ، نیز مساعدت لازم به عمل آید .

یک خاطره :

در یکی از سالها که نیاز به وام داشتم ، توسط یکی از عزیزان که هم اکنون نیز در جرگه گنجینه های نیروی انسانی قرار گرفته ، به یکی از صندوق های قرض الحسنه جهت گرفتن وام معرفی گردیدم .

پس از تهیه مدارک مورد نیاز ، زمانی که به صندوق مربوطه مراجعه نمودم ، با افراد و کارمندانی مواجه شدم که همه میان سال بوده و برای

کلیه کسانی که به هر علت نیازمند مبلغی برای گذران زندگی شده بودند ،

علی رغم اینکه متأسفانه در اکثر بانکها ، با این افراد بصورت غیر برخوردمی نمایند ، آنها با احترام و نهایت شایستگی برخورد می نمودند .

و تمام افکار آنها این بود که این افراد ، تنها نیازمند مبلغی پول جهت برطرف نمودن مسائل زندگی خود هستند اما ارزش و احترام انسانی آنان ، قابل تقدیر و ستایش است .

به همین دلیل از زمان ورود به این صندوق این حس ادب و احترام از طرف کلیه کارکنان و مسئولین صندوق به خوبی گویا و نمایان بود .

در همین جا ، به این فکر افتادم که اگر کلیه خدمتگزاران صندوق های

بازنشستگی و کانون های بازنشستگی ، با این عزیزان پیشکسوت

(بازنشسته) بسان همان کارکنان صندوق فوق الذکر برخورد نمایند ،

چقدر دنیا قشنگ تر و زیباتر می شود .

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه گنج انسانی

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!