0

ضرورت استفاده از مدیریت مالی در دوران بازنشستگی

دسته بندی ها : بازنشستگان, در شرف بازنشستگی, مقالات 5 مهر 1399 ولی بختیاری 86 بازدید
مدیریت مالی (3)

ضرورت استفاده از مدیریت مالی در دوران بازنشستگی

بعد از سی سال کارکردن در محیط کار، بالاخره با حکمی از سوی کارگزینی یا منابع مدیریت انسانی، شما به افتخار بازنشستگی، نائل می شوید.

شاید در بعضی از مواقع، چند صباحی با دلخوشی اخذ پاداش بازنشستگی(در بعضی از مواقع، اخذ این پاداش، چندین ماه، و در برخی موارد، چند سال نیز طول کشیده است)، که چندین برابر حقوق متعلقه است، روزگار را گذرانده و به کشت و گذار و دید و بازدید مشغول شوید.

اما بعد از چند ماه، که کاملاً شور و شوق پاداش بازنشستگی، فروکش نمود، و با دریافت فیش حقوقی بازنشستگی، متوجه کاهش شدید درآمد و حقوق ماهانه خود، و بالتبع آن کاهش قدرت خرید مواجه شده و روزگار، روی دیگر خود، را نشان میدهد.

در این دوران، هر کسی به دنبال راه حلی می گردد:

عده ای، منتظر می مانند، بلکه مسئولین مربوطه، حال و اوضاع، این قشر زحمت کشیده و با تجربه، را درک نموده و هر چند وقت یکبار یک افزایش حقوق برای این  گنجینه های نیروی انسانی داشته باشند تا بلکه بتوانند، از پس هزینه های جاری که با روند زندگی متعادل شده بود، برآیند.

حال باید چه کار انجام داد؟

آیا براستی راهی بجز انتظار وجود ندارد؟

آیا راهی هست که بتوان، بدون نگرانی از وضعیت جامعه، و افزایش بیش از بیش قیمت ها، همچنان در آرایش و آرامش، باشیم؟

ما در این مقاله، به این مقوله می پردازیم.

با ما همراه باشید.

پیشنهاد می شود، مقاله مسئول زندگی در دوران بازنشستگی کیست؟ را نیز مطالعه فرمائید

 

مدیریت مالی در دوران بازنشستگی، چیست؟

مدیریت مالی 1

بنا به تعریفی که در ویکی پدیا، آمده است، مدیریت مالی عبارت است از:

مدیریت مالی به اثربخش و کارای پول (وجوه/منابع مالی) به منظور دست‌یابی به اهداف سازمان گفته می‌شود. مدیریت مالی دربرگیرنده چگونگی افزایش سرمایه (تامین مالی)، و نحوه تخصیص آن است (به عنوان مثال بودجه بندی سرمایه‌ای). این امر تنها مختص بودجه بندی منابع بلند مدت نیست؛ بلکه منابع کوتاه مدت مانند دارایی‌های جاری را نیز در بر می‌گیرد. همچنین با سیاست توزیع سود سهامداران نیز مرتبط است.

مدیریت مالی، به زبان ساده و خودمان، به مجموعه کارهائی گفته می شود که یک شخص بازنشسته می تواند با استفاده از آن یک تعادل درست در میزان درآمد(حقوق ناچیز بازنشستگی) و خرج کرد(هزینه های روزمره، از جمله، هزینه های خورد و خوراک، پوشاک، تحصیل فرزندان و …) خودش، با توجه به تورم افسارگسیخته اقتصاد، ایجاد کند.

نیاز به مدیریت مالی در همه انسان ها و در همه جوامع، وجود دارد، اما در دوران بازنشستگی، که درآمد، بسیار ناچیز و در بعضی از مواقع، بسیار پائین از خط فقر در جامعه می باشد، بسیار حائز اهمیت است.

ما می پذیریم که شرایط اقتصادی بد، تورم، گرانی و سایر مسائل از جمله حقوق پائین و تسهیلات جهت بازنشستگان، در رویکردهای مالی زندگی ما تاثیر فراوان دارند،.اما اینکه ما بخواهیم سر تسلیم در برابر اوضاع فرود بیاوریم،.چیزی است که خلاف باورهای مجموعه گنجینه نیروی انسانی است.

ما بر این باوریم که در هر شرایطی، اگر برنامه ریزی و مدیریت درست در زندگی ما اعمال شود،.ما می توانیم یک زندگی رو به جلو داشته باشیم..پیش از این در باب مدیریت زمان با شما صحبت کردیم و در این مقاله هم قصد داریم که در باب مدیریت مالی در دوران بازنشستگی، با شما صحبت کنیم.

 

چرا باید از مدیریت مالی در دوران بازنشستگی، استفاده نمائیم؟

مدیریت مالی 2

از زمان تأسیس مجموعه گنجینه نیروی انسانی، و با مذاکراتی که با عزیزان بازنشسته داشتم، و مطالعاتی که تا آن زمان، انجام داده بودم، انگیزه را مهمترین عامل در تغییر وضعیت زندگی عزیزان بازنشسته، می دانستیم و بر آن اساس، نیز اکثریت مقالات و محصولات ما، در خصوص افزایش انگیزه تهیه و ارائه گردید.

اما بعد از تحقیقات بیشتر و افزایش بی حد قیمت ها و تورم در سالهای اخیر، و همچنین کاهش شدید قدرت خرید عزیزان بازنشسته، به این نتیجه رسیدیم که آموزش مدیریت مالی می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات موجود در این دوران را برطرف سازد.

مدیریت مالی، با تحمل متفاوت است، در زمانی که بحث از مدیریت مالی، مطرح می شود، تعدادی از عزیزان بازنشسته، با اعلام اینکه، آنها دیگر تحمل ندارند، از این کار، اظهار ناراحتی می کردند، در صورتی که، بحث ما، بحث تحمل نیست و ما در مجموعه گنجینه نیروی انسانی، کلاً با تحمل کردن، بسیار مخالف می باشیم.

زیرا که همین تحمل کردن های بی مورد و بی اساس است که ما را در منطقه امن خود قرار داده و اجازه، ایجاد حرکت جدید و خارج شدن از محیط امن، به ما نمی دهد و هر سری که قدرت خرید کاهش می یابد، عزیزان بازنشسته، با کاهش هزینه ها، می خواهند که مثلاً ، استقامت و تحمل خویش را بیازمایند.

حال سئوال این است که تا چه زمانی می خواهند به این تحمل کردن ادامه دهند؟ و چقدر می خواهند از هزینه ها، کاهش دهند؟ آیا این کاهش هزینه ها، می تواند در ادامه زندگی، نقشی داشته باشد؟

کاهش هزینه ها، می تواند به خوراک نیز تسری یابد؟

مقاله تغییر در بازنشستگی چیست؟ را از دست ندهید.

 

چطوری می توان، سبک زندگی خود را با مدیریت مالی، هماهنگ و همراه ساخت؟

مدیریت مالی (3)

ابتدا باید بدانیم که چطوری می توان حقوق ناچیز بازنشستگی را مدیریت نمود که علاوه بر عدم کاهش از رفاهیات زندگی، بتوانیم حداقل هائی را نیز جهت سرمایه گذاری، برنامه ریزی نمائیم.

در این راه، می بایست، بدانیم که دارائی چیست و هزینه چیست و تفاوت این دو در چیست؟

دارائی، به کلیه اموال منقول و غیر منقولی گفته می شود که بتواند برای ما برگشت سود داشته باشد و بتوانیم بر روی درآمد آینده آن، حساب نمائیم.

هزینه، به کلیه اموال منقول و غیر منقولی گفته می شود که تنها باید بابت آنها پول پرداخت شود، بدون اینکه، کوچکترین برگشت پولی در آن باشد.

در هر زمانی که پولی دریافت می نمائیم، باید بدانیم که چه میزان از آن را باید برای دارائی صرف نمائیم و چه میزان از آن را باید برای هزینه ها، اختصاص دهیم.

به همین علت است که متأسفانه، اکثر بازنشستگان گرامی، در زمان اخذ حکم بازنشستگی، و با دریافت پاداش بازنشستگی، بجای اینکه، پاداش مربوطه را به تهیه دارائی اختصاص دهند، آن را برای آرزوهای خود و افکاری که سالیان سال، برای آن  منتظر بودند، هزینه می کنند و بعد از مدتی، مجدداً کاسه چه کنم دست گرفته و منتظر الطاف دیگران می شوند.

 

خوب، الان باید چکار انجام دهیم؟

بدلیل اینکه، جدیداً در این خصوص شروع به فعالیت نمودیم، شاید نتوانیم کاملاً هر آنچه که لازم است را مطرح نمائیم.

اما بهترین راه این است، که عزیزان بازنشسته نیز، همانند ما، شروع به مطالعه و تحقیق در این زمینه نمایند.

و ما چون نمی خواستیم، از دیگر مقالات موجود در اینترنت و سایت ها، استفاده نمائیم، لذا به ذکر، تجربیات خود، بسنده می نمایئم، امید که به زودی بتوانیم، مقالات کامل تر و سهل الوصول تری، برای شما عزیزان فراهم نمائیم.

لیست موارد می تواند به شرح ذیل باشد:

از همین الان، باید دفترچه ای تهیه و کلیه مخارج خود را لیست نموده و نحوه اختصاص حقوق و تقسیم آن، به مخارج را مشخص نموده و در بسیاری از موارد، می بایست، برای تأمین مخارج، به فکر تهیه منابع درآمدی جدید بود.

تهیه منابع درآمدی جدید، که تعدادی از عزیزان، مرتب از ما می پرسند که چکار کنند؟ باید به اطلاع آن دست از عزیزان برسانیم که عزیزان، هر فردی، نسخه مخصوص به خودش را دارد.

من با توجه به توانائیها و تجارب خودم، می توانم تنها برای خودم نسخه بنویسم و نسخه من، لزوماً شاید برای شما، مناسب نباشد.

اما تجارب خودم را با شما در میان میگذارم، به دلیل اینکه، شاید بتوانید از میان تجربیاتم، ایده های جدیدی برای افزایش درآمد خود، بدست بیاورید.

 

اصول مدیریت مالی در دوران بازنشستگی:

مدیریت مالی (7)

مدیریت مالی بر سه اصل استوار است:

 • کسب درآمد جدید
 • پس انداز درآمد جدید
 • سرمایه گذاری برای ایجاد درآمد

هر عزیز بازنشسته ای، یک حقوق ثابت ناچیز برای خود دارد، لکن برای مدیریت مالی، بهینه است که از راه های مختلف و استفاده از تجربه، تخصص و مهارت خود، باید برای خود یک درآمد جدید، نیز ایجاد نماید. و از قِبل آن، درآمد، بتواند پس اندازی داشته باشد و به کمک، آن پس انداز، بتواند در پروژه های سودده و افزایش درآمد، سرمایه گذاری نماید.

 

هفت  اصل طلایی مدیریت مالی در دوران بازنشستگی:

1. ایجاد درآمد جدید

اولین اصل این است که خود را مقید به همان حقوق بازنشستگی ننمائیم،

حال سئوال این است که چه کار کنیم.

ما در گنجینه نیروی انسانی، دپارتمانی ایجاد نموده ایم جهت کسب و کار، که می توان از کارشناسان و متخصصان، آن دپارتمان، جهت این کار، سود و بهره برد.

اما بصورت ساده می توان گفت که استفاده از تجربه خودتان می تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • نوشتن تجربیات خود و ارائه آن در قالب کتاب، جزوه و مقاله
 • تدریس مهارت و تجربیات خود، در مؤسسات خصوصی و دولتی
 • مشاوره به مؤسسات خصوصی و دولتی در خصوص موضوع مورد تخصص و تجربه
 • ایجاد کسب و کارهای خانگی و زود بازده با کمک دپارتمان کسب و کار، که طی آن، طی یک آموزش، مهارت خاصی به افراد داده می شود و پس از آن با کسب مدرک معتبر، و ارائه آن با بانکها، بتوانند از تسهیلات آنها در خصوص تولید در منزل و ایجاد کسب و کارهای خانگی و زوده بازده، اقدام و نهایتاً تولیدات خود را یا توسط خودتان یا توسط راهنمائی های کارشناسان دپارتمان، کسب و کار، به معرض دید و خرید عموم مردم قرار دهید.

وقتی صحبت از ایجاد درآمد  است، به هیچ وجه منظور این نیست که شما از رفاهیات خود در زندگی بگذرید، و به صورت سخت کار کنید. این خیانت به خودتان است..شما باید هوش کسب و کار خودتان را تقویت کنید و یک کار جانبی شخصی، در کنار کار اصلی خودتان راه اندازی کنید.

2. بودجه بندی

مدیریت مالی (4)

باید بتوانیم روی میزان درآمد خود نظارت و بودجه بندی درست انجام دهیم.

بر فرض، شما ماهی ده میلون تومان درآمد جدید ایجاد نمائید، بودجه بندی صحیح برای ده میلیون تومان درآمد، به این شکل است که شما بیست درصد این ده میلیون تومان را سرمایه گذاری کنید.

5 درصد آن را به صورت نقد پس انداز کنید و باقی آن را بسته به تعداد افراد خانواده و میزان خرج کردتان در ماه تقسیم بندی کنید.

اما اشتباهی که اکثر مردم انجام میدهند این است که به جای درصد، مبلغ تعیین می کنند..مثلا اگر ده میلیون درآمد دارند. می گویند که: ”من دو میلیون برای سرمایه گذاری کنار میگذارم. یک میلیون نقدینگی همیشه خواهم داشت و باقی را صرف خورد و خوراک و قسط و سایر مسائل می کنم.”

خب اشتباه این روش این است که شما خودتان را در رقم ها محدود کرده اید .و همیشه بر روی ده تومان سرمایه گذاری کرده اید.

این باعث می شود که فکر شما اجازه ی رشد درآمد را به شما ندهد

.فکر شما نمی تواند به درآمد بیست میلیونی فکر کند،.چرا که شما مدام روی ده میلیون تومان در حال بودجه بندی هستید.

حالا اگر روزی درآمد شما بشود هشت میلیون تومان، یا دچار تورم شوید، دیگر زمام مدیریت مالی از دست شما بیرون می رود و دچار مشکل می شوید، پس تا می توانید با درصدها، شروع به بودجه بندی کنید و به بودجه بندی خودتان پایبند باشید.

3. خلاصی از شر بدهی ها و اقساط

یکی از مهمترین مواردی که همیشه ذهن و فکر ما را درگیر میکند، بدهی ها و وام های دریافتی است، سریعاً باید راهی پیدا نمود تا از شر، بدهی های مربوط به وام و قسط خارج شد.

حال چگونه؟ بله ما هم قبول داریم که تسویه کلیه وام ها و قسط ها، یک شبه و یک ماهه، امکان پذیر نیست، لکن، باید به دنبال راههائی بود که بتوان بصورت یکجا و خیلی سریع، از فکر آنها، خلاص و بقول معروف رم خود را خالی نمائیم تا ایده های جدید و ثروت ساز، به ذهن ما وارد شودند.

4. غافل نشدن از درآمدهای پنهان

مدیریت مالی (5)

شاید اولین بار باشد که اسم  درآمد پنهان به گوشتان خورده باشد،.اما باید بگوییم که یکی از برترین تکنیک های مدیریت مالی این است که شما بتوانید پولتان را بدون کار کردن متمرکز زیاد کنید.

ما دو راه اساسی برای ایجاد درآمد پنهان به شما پیشنهاد می کنیم.

اول:  ورود به بورس نمائید و در بورس سرمایه گذاری کنید

اگر فکر می کنید که چیزی  از بورس نمی دانید و یا نمی توانید مانند ثروت مندان در بورس کسب درآمد کنید، می توانید از مقالات بسیار زیادی که در داخل اینترنت موجود می باشد، استفاده نمائید.

دوم: با کمک و یاری دپارتمان کسب و کار، مجموعه گنجینه نیروی انسانی، یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنید

و اگر هم فکر میکنید که از کسب و کارهای خانگی، چیزی نمی دانید، می توانید با مراجعه به دپارتمان گنجینه نیروی انسانی، از کم و کیف، کسب و کارهای خانگی، اطلاع یابید.

مهم این است که شما علاوه بر درآمد اصلی تان  از کارهای جانبی ای که خودتان صرفا نقش موسس و مدیر دارید نیزدرآمد زایی کنید.این کار باعث چرخش نقدینگی در برنامه مدیریت مالی شما می شود.

 

5. تعریف اولویت های مالی

مدیریت مالی (6)

شما باید بتوانید در دوران بازنشستگی، جهت خرج کرد خود، حتماً لیست هزینه ها و اولویت های مالی خودتان را نیز مشخص نمائید.

اولویت های مالی می تواند به دسته های ذیل، تقسیم بندی گردد:

کوتاه مدت

بلند مدت

مثلاً یک مسافرت یک روزه در ماه، می تواند یک هدف کوتاه مدت، و خرید ماشین، می تواند یک هدف بلند مدت برای شما باشد.

وقتی که اهداف خود را کاملاً شناخته و تقسیم بندی نماید، دیگر اسیر خواسته های دیگری که اولویت ندارند، نخواهد شد.

و از همه مهمتر، اینکه در زمانی که به فروشگاهی جهت خرید، می روید، حتماً لیست خرید داشته باشید و از خرید وسایل دیگری که در آنجا، می بینید، خودداری نمائید.

خب، این میان چه اتفاقی می افتد؟

در آخر یا شما پول بیشتری خرج کرده اید و یا از بخشی از لیست خریدتان زده اید و به خرید های دیگر پرداخته اید. اما اگر مدیریت مالی داشته باشید و اولویت ها را بشناسید، می دانید که خرید شما در اولویت است.و این کار باعث می شود که پول اضافی صرف نکنید و به هدف تان هم برسید.

6. یادداشت نمودن کلیه خرج ها.

یادداشت خرج ها، یک تکنیک به شدت ساده در مدیریت مالی است. اما شاید باورتان نشود که همین تکنیک ساده می تواند تا نود درصد،.شما را به یک مدیریت مالی درست نزدیک تر کند.

وقتی که خرج هایتان را بنویسید و وقتی که بدانید چقدر در کجا و بر سر چه چیزی خرج کرده اید، می توانید رفتار مالی خودتان را در پرداخت ها، بسنجید و دیگر آن ها را تکرار نکنید.

 

7 . پیش بینی اتفاقات غیر منتظره

مدیریت مالی (9)

یکی از مشکلاتی که عزیزان گنجینه نیروی انسانی، در زمینه ی مدیریت مالی دارند.این است که هیچ جایی برای اتفاقات پیش بینی نشده(دیدار نوه ها، هدیه مراسم ها، مریضی ها و ..) در برنامه مالی خودشان ندارند.زندگی همیشه به صورت ایده آل پیش نرود.

هر انسانی ممکن است حوادث مختلفی را در زندگی تجربه کند. و یا ناگهان اتفاقی بیافتد که باعث شود شما نیاز به پول داشته باشید..اگر تمام پولتان را جیره بندی کرده باشید، در چنین شرایطی با استرس روبرو می شوید.

ولی اگر درست و منطقی پس انداز کرده باشید و درآمد پنهان شما نیز مکمل برنامه مدیریت مالی شما باشد، .می توانید از پس چنین شرایطی به راحتی بر بیایید. ما در ایران یک رسم خوب داریم و همیشه بخشی از پولمان را برای روز مبادا می گذاریم..حتما به این مسئله در مدیریت مالی توجه کنید و پولی برای روز مبادا کنار بگذارید.

حرف آخر ….

انسانی در بحث مدیریت مالی موفق است که تجربه و دانش را در کنار هم استفاده کند. طبیعی است که برای شروع مدیریت مالی در زندگی، ابتدا کمی خطا و شکست را نیز تجربه کنید.

اما بدانید که شما هم اکنون علم آن را دارید که چگونه مدیریت مالی زندگی خودتان را در دست بگیرید و تنها باید به اراده و تجربه ی خودتان اعتماد کنید.و به موفقیتی جدید در زندگی برسید.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً آن را به دیگر عزیزان خود نیز هدیه نمائید.

 

 

 

گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0