0

واقعیت ها در دوران بازنشستگی

دسته بندی ها : مقالات 23 دی 1398 ولی بختیاری 1704 بازدید
واقعیت ها در دوران بازنشستگی

 

 

 

 

 

 

واقعیت ها در دوران بازنشستگی

در طول عمر خود، همیشه با یکسری از واقعیت ها ما روبرو هستیم، این واقعیت ها می تواند، خوب یا بد، زشت یا زیبا باشد. اینکه چطوری و چگونه با این واقعیت ها روبرو شده و از آنها به چه صورت استفاده کنیم، در این مقاله در خصوص آن بررسی می نمائیم.

 

واقعیت های موجود در دوران بازنشستگی چیست؟

واقعیت: آنچه در جهان به صورت عینی دیده می‌شود،واقعیت نام دارد. برای مثال، اینکه درخت از جمله گیاهان است، برگ درخت مو در تابستان سبز است و یا تنه درخت سرو به رنگ قهوه‌ای است به مواردی واقعی اشاره دارند.

واقعیت ها در دوران بازنشستگی

 • حال میپردازیم به واقعیت های موجود در دوران بازنشستگ و آنها را لیست می نمائیم:
 • زمان کار کردن در اداره ای که مشغول بودیم، به اتمام رسیده است.
 • نسبت به دوران جوانی، بدن با کاهش قوا مواجه است سالیان دراز، در کارهای مختلف، مشغول به کار بوده اید قدرت خرج کردن، به نسبت سالیان اشتغال در بعضی موارد کاهش می یابد.
 • در صورت تأهل، احتمال زیاد، کلیه بچه ها، به سر زندگی خود رفته اند.
 • احتمال اینکه یکی از زوج ها، به هر صورت، رفته باشد، وجود دارد.
 • ارزش ها در این دوران، با ارزش های سالیان قبل، کمی متفاوت یا بعضی از ارزش ها، بطور کلی، تغییر کرده اند.
 • میزان درآمد ها(حقوق)، احتمالاً پس از بازنشستگی، نصف یا یک سوم گردیده است.
 • امید به زندگی در حال حاضر، 75 سال برای آقایان است و برای خانمها، 85 سال است.

واقعیت ها در دوران بازنشستگی

چرا واقعیت ها در دوران بازنشستگی مهم است؟

با برخی از عزیزان بازنشسته که مذاکره می نمودم، تعدادی از آنها، این واقعیت ها را مثبت و برخی دیگر که متأسفانه تعداد آنها نیز کم نبودند، این واقعیت ها را تا زمان مذاکره،منفی می نگاشتند.

 حال واقعاً این واقعیت ها، خوب هستند یا بد؟

این واقعیت ها، زشت هستند یا زیبا؟

تمام این قضاوت ها، بر میگردد به عینکی که بر چشم داریم و به دیدی که به دنیا و این واقعیت ها، می نگریم. برخی جدا شدن از کار، را به عنوان یک تهدید قلمداد نموده و برخی دیگر، آنرا به عنوان یکی از بهترین فرصت های زندگی خود تفسیر و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده می کنند. برخی، رفتن فرزندان به سر زندگی خود را یک تهدید و آغاز تنهائی و بی کسی تفسیر و برخی دیگر، این واقعیت را سرآغاز، شروع زندگی جدید و مجرّدی با همسر و دور بودن از مسئولیت فرزندان قلمداد و از این فرصت در جهت رفتن به مسافرت و ادامه تحصیل و شروع فعالیتهای اجتماعی استفاده می نمایند. برخی، کاهش قوای جسمی را تهدید قلمداد نموده و تعدادی دیگر، این کاهش را اعلام بدن برای شروع کارهای تقویتی و شروع ورزش و فعالیتهای بدنی، تفسیر نموده و در جهت بهبود تغذیه و تناسب اندام و فعالیت های بدنی، اقدام می نمایند.

برخی سالمند شدن را تهدید حساب نموده و از آن بیم دارند، تعدادی دیگر، این سالیان را، سالیان پرتجربه گی و پختگی محسوب کرده و از این دوران در جهت یاری رساندن به افراد دیگر و کمک به نفر اتی که نیازمند کمک آنهاست، استفاده می نمایند.

برخی نزدیک شدن به سالهای 75 و 85 که امید به زندگی است، را تهدیدی برای از دنیا رفتن به حساب آورده و عده ای با نگاه به پژوهش های تازه که امید به زندگی را در سال 1400 به 200 سال تخمین زده اند، امید خود را به زندگی از دست نداده و سعی مینمایند از لحظه لحظه زندگی خود، استفاده لازم را بنمایند.

چطور میتوان از این واقعیت ها برای شادی و نشاط در دوران بازنشستگی استفاده کرد؟

همانگونه که توضیح داده شد، با نگاه مثبت به واقعیت ها می توان علاوه بر اینکه زندگی شاد و با نشاط و همراه با سلامتی و عشق را برای خودمان رقم میزنیم، می توان از آن در جهت کمک و یاری به افراد و نفراتی که نیازمند کمک هستند و درخواست می نمایند استفاده نمود. در این دوران میتوان از برنامه های غنی سازی دوران بازنشستگی استفاده نمود و بهترین سالهای عمر خود را رقم زد و مفید ترین فرد در طول عمر خود باشیم. و نیز می توان با پس انداز نمودن وجه دریافتی از محل کار یا سرمایه های خود، اقدام به افزایش درآمد خود به صورتی که حجم درآمد از زمان اشتغال نیز فراتر رود، اقدام نمود. این همان کاری است که اکثر همکاران اینجانب پس از دریافت پاداش بازنشستگی، نسبت به آن مبادرت می نمایند و سالیان سال، با درآمد بالاتر و بدون ریسک زندگی خود را میگذرانند.

همچنین می توان نسبت به آموزش تجربیات و مهارتهای خود به نسل جوان اقدام و علاوه بر بالا بردن سطح مالی خود، نسبت به بالا بردن سطح آگاهی عمومی جامعه قدم برداشت. در این دوران، با استفاده از ارتباطاتی که در زمان اشتغال ایجاد نموده ایم، استفاده و در جهت اشتغال زائی و افزایش درآمد خود از راهکارهای خلاقانه اقدام نمود.

 

حال چکار کنیم که در دوران بازنشستگی بتوانیم  شاد و بانشاط باشیم؟

براستی در این دوران بازنشستگی چه کار باید کرد که علاوه بر شادی و نشاط، سلامتی و شادابی خود را نیز حفظ نموده و آنرا به خود و نزدیکان خود هدیه نمائیم. تنها کافی است که با دید مثبت به واقعیت ها نگریست و از منفی بافی و افکار مزاحم دوری جست و در هر واقعیتی، ابزار کمک به خود و دیگران را بیابیم. و در دل هر واقعه ای، نکات مثبت و قابل کار، آن را کشف نمود. همانگونه که در قرآن بصورت خیلی واضح در سوره انشراح آیه 5 آمده است.

فان مع العسر یسرا

یعنی در هر سختی، آسانی نیز وجود دارد.

پس در هر واقعیتی، آسانی و راه کارهای اجرائی استفاده بهینه از آن واقعیت را یافته و استفاده نمائیم.

ولی بختیاری مدرس و مشاور سلامتی و کارآفرینی بازنشستگان

WWW.VALIBAKHTYARI.IR

Vbakhtyari@gmail.com

گنج انسانی
ولی بختیاری

مدرس و مدیر مجموعه گنجینه نیروی انسانی سابقه تدریس از سال 1366 نویسنده کتاب های الهی پیر شی، لذت زندگی در وقت اضافه، صیانت از جان، الفبای بازنشستگی، لبخند ماندگار نویسنده بیش از 190 مقاله در خصوص بازنشستگی همکاری با پورتال پایش صندوق بازنشستگی کل کشور همکاری با مجله آتیه نو، سازمان تأمین اجتماعی همکاری با مجله تجلیل، بنادر و دریانوردی، دیدنو

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0